PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu: Poznań, Olsztyn i Kraków są zainteresowane

  • Michał Wroński    8 lutego 2018 - 12:00
Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu: Poznań, Olsztyn i Kraków są zainteresowane
Rada będzie określać maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy. (fot. pixabay.com)

Są już pierwsze reakcje samorządów na nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Podpisana pod koniec stycznia przez prezydenta Andrzeja Dudę nowela pozwala radom gmin wprowadzać ograniczenia w zakresie nocnej (między godz. 6 a 22) sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Spośród zapytanych przez nas samorządów najbardziej skłonne do skorzystania z takiej możliwości są władze Krakowa, Olsztyna i Poznania.
• Nowelizacja ustawy została podpisana pod koniec stycznia. Na podjęcie stosownych uchwał w zakresie prawa lokalnego gminy będą miały 6 miesięcy od wejścia ustawy w życie.

• Jeśli chodzi o nocne ograniczenia w sprzedaży alkoholu, decyzja należeć będzie do radnych. To oni zadecydują, czy wprowadzać takie restrykcje.

• Na razie większość pytanych przez nas samorządów sonduje nastroje. W wielu miastach trwają konsultacje z policją, strażą miejską i radami osiedli.

Nowelizacja  ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych została we wtorek 6 lutego opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. Wejdzie w życie po 30 dniach od momentu ogłoszenia.

Później samorządy będą miały pół roku na podjęcie stosownych uchwał w zakresie prawa lokalnego, o których mówi ustawa. Stąd też na razie są dosyć ostrożne w deklaracjach.

Konsultują, pytają straż miejską policję, ale konkretów na razie brak 

Zapytani przez nas o sprawę urzędnicy w Lublinie dyplomatycznie stwierdzili, że „rozważą możliwości”, które daje znowelizowana ustawa, choć przyznali też, że mieszkańcy zgłaszają pomysły ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu (szczególnie nocą i na wyznaczonych obszarach, np. osiedlach mieszkaniowych).

- Skonsultujemy takie rozwiązania z Radami Dzielnic – przekazano nam z lubelskiego ratusza.

Szybkich decyzji nie ma się też co spodziewać we Wrocławiu (rada miejska ma tu zasięgać opinii odnośnie wszystkich uchwał, których podjęcie obligatoryjne lub fakultatywne przewiduje nowelizacja) oraz w Katowicach, gdzie obecnie trwa zbieranie informacji od policji i straży miejskiej (dopiero na ich podstawie zostaną podjęte ewentualne decyzje). Podobnie rzecz ma się w Łodzi. Jak przekazał nam tamtejszy ratusz, obecnie trwają konsultacje z policją, strażą miejską i radami osiedli dotyczące propozycji zawartych w znowelizowanej ustawie.

Czytaj: Nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Dochody gmin z tytułu koncesji na sprzedaż alkoholu

- Dopiero po ich zakończeniu i przeanalizowaniu wyników zostanie podjęta decyzja, czy przepisy dot. sprzedaży alkoholu zostaną w Łodzi zmienione – poinformował nas tamtejszy urząd miasta.

A tu widać inicjatywę. U radnych i u prezydenta

Bardziej stanowczy są przedstawiciela Krakowa. Urzędnicy podkreślają, że mieszkańcy często zwracają się ze skargami na zakłócanie ciszy nocą właśnie pod sklepami, a i prezydent Majchrowski wielokrotnie proponował parlamentarzystom wprowadzenie takiego uprawnienia, dlatego przyjęcie nowych przepisów zostało pod Wawelem przyjęte z zadowoleniem.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Jan, 2018-02-08 15:05:51

    W artykule jest (sympatyczny) błąd - pora nocna jest od 22 do 6, a nie odwrotnie. :) Chyba, że to tylko umnie. :)