PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź: 46 mln zł na rozbudowę szpitala im. Pirogowa

 • aw/PAP    14 lutego 2018 - 15:52
Łódź: 46 mln zł na rozbudowę szpitala im. Pirogowa
Samorząd Województwa Łódzkiego poprzez swoją spółkę „Inwestycje Medyczne Łódzkiego” rozpoczyna kolejne, duże przedsięwzięcie w podległej jednostce medycznej (fot.lodzkie.pl)

Rozpoczynamy proces dużej zmiany w służbie zdrowia w naszym regionie - zapowiada marszałek Witold Stępień
 • Około 46 mln zł kosztować będzie budowa i wyposażenie nowego, trzykondygnacyjnego budynku na terenie szpitala im. Pirogowa w Łodzi.
 • Budowany w systemie modułowym obiekt pomieści m.in. sale operacyjne i oddział intensywnej terapii.
 • Ma być gotowy w styczniu 2019 r.

 

"W nowym budynku znajdzie się m.in. blok operacyjny z czterema salami, centralna sterylizatornia, oddział intensywnej terapii. Inwestycja oznacza też zmianę w filozofii funkcjonowania szpitala im. Pirogowa, ponieważ będziemy chcieli przenosić do niego oddziały zabiegowe ze szpitala w Łagiewnikach" - podkreślił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień na środowej (14 lutego) uroczystości w środę inaugurującej inwestycję.

Marszałek przypomniał, że nowy budynek w szpitalu im. Pirogowa to niejedyna inwestycja w wojewódzkich placówkach medycznych. Obecnie modernizowany jest m.in. oddział ginekologii oraz neonatologii w szpitalu w Zgierzu oraz część onkologiczna szpitala im. Kopernika w Łodzi. Jak dodał, samorząd Łódzkiego w ostatnim czasie przeznaczył na inwestycje medyczne w regionie ok. 400 mln zł.

"Jako zarząd woj. łódzkiego podjęliśmy decyzję, by uruchomić 140 mln zł środków unijnych, z których w większości skorzystają szpitale wojewódzkie. Wydaliśmy 70 mln zł - poprzez powołaną do tego celu spółkę Inwestycje Medyczne Łódzkiego - na wyposażenie szpitali i 170 mln zł na przedsięwzięcia modernizacyjne - w tym m.in. ponad 80 mln zł na onkologię w szpitalu im. Kopernika. Łódzkie sfinansowało też nowe bloki operacyjne w Skierniewicach, Zgierzu, Sieradzu" - zaznaczył Stępień.

Zdaniem wicemarszałka Dariusza Klimczaka, najważniejszym elementem inwestycji w szpitalu im. Pirogowa będzie oddział intensywnej terapii, który jest w Łodzi bardzo potrzebny.

"Były takie momenty, kiedy - w Łodzi i w województwie - bardzo brakowało miejsc na oddziałach intensywnej terapii. W szpitalu im. Pirogowa działają również bardzo ważne dla systemu ochrony zdrowia w regionie oddziały: chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz urologii i transplantacji. Dzięki tej inwestycji ich zespoły będą mogły rozszerzyć swoją działalność" - dodał.

Nowy budynek zostanie wzniesiony od strony ul. Radwańskiej i z głównym, niemal stuletnim gmachem szpitala, połączony zostanie specjalnym nadziemnym łącznikiem. Termin oddania inwestycji do użytku to styczeń 2019 roku, ale jego realizatorzy przewidują, że możliwe będzie ukończenie prac już w październiku tego roku.

Jak wyjaśnił prezes zarządu spółki Climamedic Sebastian Klinkosz obiekt wykonywany jest w technologii modułowej; moduły, z których zbudowany będzie szpital powstają obecnie w zakładzie produkcyjnym firmy w Ostrowcu i zostaną dostarczone na miejsce na początku maja. Do tego czasu powstaną fundamenty oraz przyłącza.

"W czasie weekendu majowego przywieziemy przestrzenne elementy o szerokości 3 m, długości 12 m i 4 m wysokości. Będziemy je układać jak klocki i w tydzień trzykondygnacyjny będzie gotowy. W tej samej technologii zbudowaliśmy dwa lata temu Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. Ten rodzaj budownictwa nie ma nic wspólnego z kontenerami - zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz nie różni się od typowych budynków" - podkreślił.

Dyrekcja szpitala im. Pirogowa liczy na to, że dzięki zastosowaniu metody modułowej, inwestycja nie będzie uciążliwa dla pacjentów i personelu placówki, która przez cały czas trwania budowy ma pracować bez zakłóceń.

"Ta inwestycja jest jak tlen dla tego szpitala, jego pacjentów i pracowników, ponieważ pracujemy w bardzo trudnych warunkach. Szpital ma prawie sto lat i większość wcześniejszych modernizacji nie przystaje już do obecnych potrzeb" - zaznaczył dyrektor szpitala im. Pirogowa Roman Bocian. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.