PARTNER PORTALU
  • BGK

Łukasz Szumowski: Osiem procent wszystkich inwestycji medycznych ulokowane w woj. łódzkim

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 18:20
Łukasz Szumowski: Osiem procent wszystkich inwestycji medycznych ulokowane w woj. łódzkim
Łukasz Szumowski, minister zdrowia (fot. PTWP)

Łukasz Szumowski, minister zdrowia w poniedziałek (5.02) podpisał umowę na dofinansowanie budowy Ponadregionalnego Centrum Zabiegowego w szpitalu klinicznym im. WAM w Łodzi. - Łódzkie jest ważnym województwem na mapie Ministerstwa Zdrowia – mówił podczas uroczystości.
  • To dla nas ważny region, ważne miasto i jeden z największych uniwersytetów medycznych w Polsce - mówi podczas poniedziałkowego spotkania w Łodzi Szumowski. 
  • Jak wyliczał, w tym regionie ulokowano 8 proc. wszystkich inwestycji medycznych w kraju.
  • Przypomniał też, że w tym tygodniu będzie kontynuował rozmowy z rezydentami. 

- Niedawno podpisana została ustawa budżetowa zakładająca plan wieloletni i przekazanie blisko pół miliarda na Centrum Kliniczno-Dydaktyczne (Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - przyp. red), teraz podpisujemy umowę, która w sumie da kolejne ok. 48 mln zł na inwestycje w szpitalu im. WAM - podkreślił Szumowski.

Według ministra, podpisana w poniedziałek umowa o dofinansowanie jest jedną z wielu dotyczących woj. łódzkiego. Jak podał, podobnych umów jest kilkanaście, na łączną sumę ponad 200 mln zł, co sprawia, że 8 proc. wszystkich inwestycji medycznych w kraju ulokowanych jest w Łódzkiem.

- To dla nas ważny region, ważne miasto i jeden z największych uniwersytetów medycznych w Polsce - świetnie kształcący lekarzy, diagnostów, pielęgniarki, fizjoterapeutów i inne zawody medyczne, a także - co bardzo ważne - lekarzy i ratowników pola walki - zaznaczył.

Czytaj więcej: Koszalin. Zamiast skargi do WSA, nowy projekt o dofinansowaniu do zabiegu in vitro

Planowana przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Centralny Szpital Weteranów inwestycja to zintegrowane centrum zabiegowe, obejmujące m.in. nową przestrzeń dla klinik: ortopedii, chirurgii ręki, artroskopii, neurochirurgii oraz części kardiologii interwencyjnej, centralny blok operacyjny z 8 salami, szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z lądowiskiem dla helikopterów na dachu, a także oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM).

- Obecnie pracujemy w czterech jednostkach - przy pl. Hallera, na ul. Sterlinga, ul. Pieniny i ul. Żeromskiego. Zbudowanie nowego centrum jest konieczne, by zlokalizować w jednym miejscu wszystkie kliniki zabiegowe, OIOM i SOR. Szpital im. WAM znajduje się w centrum miasta, trafia do nas bardzo dużo chorych z wypadków i nagłych zachorowań, dlatego zasadne jest, aby właśnie tu stworzyć takie centrum - podkreślił dyrektor szpitala im. WAM Wiesław Chudzik.

Nowy obiekt będzie zlokalizowany pomiędzy budynkiem głównym szpitala przy ul. Żeromskiego, a budynkiem okulistyki i będzie mieć ponad 11 tys. powierzchni użytkowej na pięciu kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej.

Czytaj więcej: Podkarpackie: Ratownicy medyczni z nowymi karetkami i specjalistycznym sprzętem

Jak poinformował Chudzik, inwestycja podzielona została na trzy zakresy, tak by szpital mógł ubiegać się o dofinansowanie tych projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.