PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyrost naturalny w regionach. Pomorze liderem, kto zaniża statystyki?

  • aw    20 kwietnia 2017 - 12:23
Przyrost naturalny w regionach. Pomorze liderem, kto zaniża statystyki?
Najwyższy przyrost naturalny w kraju to w głównej mierze zasługa mieszkańców Kaszub, którzy są przywiązani do modelu wielodzietnej rodziny (Fot. Fotolia)

W których regionach rodzi się więcej osób niż umiera?
Z opublikowanego raportu GUS wynika, że na koniec grudnia 2016 r, przyrost naturalny w województwie pomorskim wyniósł 2,0 promila, z kolei np. na Mazowszu 0,7, a w Łódzkiem - aż minus 3. Średnia dla kraju również jest ujemna minus 0,2 promila.

Najwyższy przyrost naturalny w kraju oznacza, że na Pomorzu rodzi się więcej osób niż umiera. Dodatni wskaźnik osiągnęły jeszcze tylko dwa województwa w kraju: małopolskie i wielkopolskie - podaje "Gazeta Wyborcza".

Urząd Statystyczny w Gdańsku podaje, że ten trend utrzymuje się już od ok. 10 lat. Nie we wszystkich jednak powiatach i miastach. Przyrost naturalny jest wyraźnie wyższy na pomorskiej wsi niż w miastach - stosunek 4,4 do 0,7 promila.

Wynik to w głównej mierze zasługa mieszkańców Kaszub, którzy są przywiązani do modelu wielodzietnej rodziny. I nawet miasta, w których ten przyrost jest ujemny nie są w stanie tego stanu rzeczy zniwelować - pisze dziennik powołując się na oceny ekspertów.

Przypomnijmy w 2017 r. spodziewana jest większa liczba urodzeń dzieci.

- Może mieć związek nie tylko z wdrożeniem programu „Rodzina 500 plus”, ale także z poprawą sytuacji na rynku pracy i faktem, że na dzieci decydują się osoby z wyżu demograficznego z przełomu lat 70. i 80. – mówi demograf prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.