PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryszard Petru: Samorządom trzeba dać więcej władzy i pieniędzy

  • PAP/JS    18 maja 2017 - 14:08
Ryszard Petru: Samorządom trzeba dać więcej władzy i pieniędzy
Wystąpienie Ryszarda Petru (fot. Marcin Gołaszewski/twitter)

Dzisiaj samorządność jest zagrożona, bo odbiera się jej kompetencje; będziemy jej bronić - mówił na I Kongresie Sejmików Województw RP w Łodzi szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef Nowoczesnej Ryszard Petru oświadczył, że trzeba samorządom dać więcej władzy i pieniędzy.
• Podczas kongresu lider Nowoczesnej Ryszard Petru stwierdził, że "zamachem na wolność, demokrację i działanie prawa była propozycja wprowadzenia dwukadencyjności prezydentów miast i wójtów działająca wstecz".

• Kosiniak-Kamysz zaapelował do radnych PiS zasiadających w sejmikach wojewódzkich, by nie zgadzali się na takie prawo proponowane przez ich partię, które mówi, że nie są godni zarządzać swoimi małymi ojczyznami.

Liderzy opozycyjnych partii byli gośćmi obywającego się w Łodzi I Kongresu Sejmików Województw RP, czyli tzw. Sejmiku Sejmików. Podczas obrad ok. 400 radnych ze wszystkich szesnastu województw dyskutuje o aktualnym stanie oraz przyszłości polskiego samorządu.

"Dzisiaj samorządność w Polsce jest zagrożona, bo samorządom odbiera się kompetencje. Nie odbiera się ich poprzez projekty rządowe, bo one mogą być jeszcze konsultowane na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ale przez projekty poselskie, które zabierają kompetencje samorządom i przechodzą w ciągu kilku lub kilkanaście godzin. Na to nie można się zgodzić" - powiedział prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz zaapelował do radnych PiS zasiadających w sejmikach wojewódzkich, by nie zgadzali się na takie prawo proponowane przez ich partię, które mówi, że nie są godni zarządzać swoimi małymi ojczyznami. "Nie ma możliwości budowania Polski opartej na zarządzaniu nakazowo-ukazowym z Warszawy. Mówimy nie centralizacji państwa polskiego. Chcemy dalszej decentralizacji" - podkreślił szef PSL.

Podkreślił, że dzisiaj kluczowe jest wzmocnienie zasady pomocniczości i przekazanie jak najwięcej kompetencji do sejmików, powiatów i gmin. Zaznaczył, że dzięki wypowiedzeniu się suwerena w referendach udało się zatrzymać propozycje "złych zmian dotyczących ustawy o metropolii warszawskiej i ordynacji wyborczej".

"Będziemy bronić samorządności, bo ona jest ostoją demokracji" - oświadczył Kosiniak-Kamysz. Stwierdził również, że nie wolno zgodzić się na organizowanie w dniu wyborów samorządowych referendum na temat konstytucji. "To można zrobić kiedy indziej" - dodał.

Podczas kongresu lider Nowoczesnej Ryszard Petru stwierdził, że "zamachem na wolność, demokrację i działanie prawa była propozycja wprowadzenia dwukadencyjności prezydentów miast i wójtów działająca wstecz".

"Uważam, że kluczowa kwestią jest domaganie się zupełnie czegoś innego niż to, w którym kierunku idzie rząd. Mianowicie więcej władzy dla samorządu, kompetencji, ale jednocześnie więcej pieniędzy" - powiedział Petru. Podkreślił, że nie da się zarządzać tak dużym krajem jak Polska z poziomu centralnego. Przypomniał również, że w programie Nowoczesnej jest zniesienie instytucji wojewody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.