PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź z dochodem blisko 4 mld zł. Budżet na 2018 r. przyjęty

  • aw/PAP    28 grudnia 2017 - 06:16
Łódź z dochodem blisko 4 mld zł. Budżet na 2018 r. przyjęty
Budżet przyjęto po wielogodzinnej dyskusji (fot.:uml.lodz.pl)

Magistrat w 2018 roku planuje m.in.: kontynuację rewitalizacji obszarowej centrum miasta, odnowienie Pałacu Poznańskiego i zabytkowego zespołu pałacowego Steinertów, budowę nowych ulic i dróg rowerowych, zakup tramwajów dla MPK i modernizację torów, dokończenie budowy stadionu żużlowego.
• Po wielogodzinnej dyskusji na ostatniej w tym roku sesji za przyjęciem budżetu głosowało 25 radnych koalicji PO i SLD. Przeciwko było 13 radnych, w większości z klubu PiS.

• Budżet Łodzi na 2018 rok zaplanowano z rekordowymi dochodami w wysokości prawie 4 mld zł.

• Deficyt ma wynieść 98,8 mln zł, a wydatki 4 mld 76 mln zł, z czego ponad 650 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje.

 

W przyszłorocznym budżecie Łodzi zaplanowano dochody na poziomie 3,977 mld zł, czyli o 5,1 proc. więcej niż w mijającym roku. To - jak zaznaczył skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski - największy dochód w historii łódzkiego samorządu i ukazuje on wzrastający potencjał gospodarczy miasta.

Ponad 93 proc. tej sumy to dochody bieżące, a 7 proc. - majątkowe. Wydatki miasta - również rekordowo wysokie - mają zaś wynieść 4,076 mld zł (o 4 proc więcej niż w 2017 r.) - w tym 84 proc. mają stanowić wydatki bieżące, a 16 proc. majątkowe. To oznacza, że deficyt osiągnie 98,8 mln zł i będzie mniejszy od ujętego w budżecie na obecny rok (133,7 mln zł), ale wyższy niż w 2016 roku (24,8 mln zł).

"Budżet 2018 roku jest trudny, pełny wyzwań, ale jeśli chodzi o wskaźniki jest on optymalny i bardzo realistyczny" - mówił skarbnik.

Nadwyżka operacyjna - czyli dodatnia różnica między bieżącymi dochodami i bieżącymi wydatkami - wyniesie 275,3 mln zł. W opinii Mączkowskiego utrzymany został dobry poziom nadwyżki, co jest istotne przy ocenie agencji ratingowych i organów nadzoru.

Zdaniem przewodniczącego łódzkiej Rady Miasta Tomasza Kacprzaka (PO) Łódź ma budżet stabilny i rozwojowy pod względem inwestycyjnym. Na ten cel przeznaczono 652 mln zł, a główne kierunki inwestycji to: transport i łączność - 212 mln zł, gospodarka mieszkaniowa - 109 mln, kultura - 92 mln.

Szef klubu radnych PO Mateusz Walasek powiedział, że jest to "budżet blisko mieszkańców" ponieważ uwzględnia sprawy osiedlowe, drobne i to, na czym mieszkańcom Łodzi najbardziej zależy.

"Nawet duże projekty, które są otwierane teraz - rewitalizacja, czy zmiany w sieci tramwajowej w południowo-wschodniej części miasta to nie są pojedyncze +szklane domy+, ale duże projekty obejmujące bardzo wiele ulic, domów, wagonów tramwajowych. Te projekty oddziałują na dużym obszarze i blisko mieszkańców" - podkreślił.

W opinii przewodniczącego klubu radnych SLD Sylwestra Pawłowskiego to budżet realny, który uda się zrealizować. Jak tłumaczył, struktura wydatków jest odzwierciedleniem rzeczywistych potrzeb, bo "ten budżet ma nie zadawalać prezydenta i radę miejską, lecz ma wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców naszego miasta". Wskazał wzrost nakładów na oświatę, pomoc społeczną, transport, gospodarkę komunalną i kulturę.

"Po raz pierwszy od wielu lat maleją środki przeznaczone na administrację - o blisko 15 proc. To realna oszczędność, o którą tak trudno w sferze administracji" - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że mimo porażki w staraniach o organizację wystawy EXPO 2022 kontynuowany będzie proces obszarowej rewitalizacji centrum miasta.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.