PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdzie i jak można założyć Profil Zaufany?

  • jk    2 lutego 2018 - 19:30
Gdzie i jak można założyć Profil Zaufany?
(Fot. Fotolia)

Gruta, Słomniki, Stara Kamienica, Rzepin, Kozy, Dobra, Sękowa, Gorlice, Radwanice, Ożarów Mazowiecki, Gniezno, Samborzec i Rokietnica – to miejscowości, w których w ostatnim czasie powstały nowe Punkty Potwierdzające Profil Zaufany.
  • W całej Polsce powstają kolejne Punkty Potwierdzające Profil Zaufany.
  • W sumie na terenie kraju funkcjonuje już niemal 1400 takich miejsc.

Od 1 stycznia mikroprzedsiębiorcy (w tym prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie - mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. 

W związku z tym, najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT). Bez Profilu Zaufanego może się to nie udać - do prawidłowego złożenia i wysłania JPK_VAT potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGO).

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, online w serwisach administracji publicznej. Warto założyć go jak najszybciej – przede wszystkim już teraz powinni to zrobić przedsiębiorcy.

Czytaj też: Płatności internetowe w urzędach stanu cywilnego

Jak przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji, mikroprzedsiębiorcy, którzy nie chcą mieć problemów z przesłaniem JPK_VAT, już dziś powinni bezpłatnie założyć Profil Zaufany. Da im to gwarancję łatwego, szybkiego i bezpiecznego wypełnienia tego obowiązku.

Jak to zrobić? Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby: przez internet za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internet potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym, których jest coraz więcej. Gruta, Słomniki, Stara Kamienica, Rzepin, Kozy, Dobra, Sękowa, Gorlice, Radwanice, Ożarów Mazowiecki, Gniezno, Samborzec i Rokietnica – to miejscowości, w których w ostatnim czasie powstały nowe punkty.

Dzięki profilowi zaufanemu można m.in. składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i urzędzie skarbowym, składać wnioski o rejestrację działalności gospodarczej, zgłaszać utratę dokumentu tożsamości czy wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Ponadto, można załatwić sprawy urzędowe dla swojej rodziny: becikowe, świadczenia rodzicielskie, Karta Dużej Rodziny albo Świadczenie o Funduszu Alimentacyjnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.