PARTNER PORTALU
  • BGK

"Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu". Łódzki projekt przypomni losy Żydów

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 11:52
"Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu". Łódzki projekt przypomni losy Żydów
Projekt obejmuje ponad 60 osób z różnych kręgów, które 50 lat temu przyjechały i rozpoczęły nowe życie w Danii, Szwecji, Izraelu, USA i innych krajach. (fot. Twitter/Łódź)

W Łodzi powstaje projekt, który ma przypomnieć i upamiętnić losy Żydów, którzy opuścili Polskę w 1968 roku. Rezultatem projektu "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" mają być multimedialne wystawy.
  • W marcu 2018 mija 50 lat od wypadków marcowych w 1968 roku, które rozpoczęły nagonkę i prześladowania Żydów w komunistycznej Polsce.
  • Projekt "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" ma na celu przedstawienie ich losów.
  • Obejmuje on ponad 60 osób z różnych kręgów, które 50 lat temu przyjechały i rozpoczęły nowe życie w Danii, Szwecji, Izraelu, USA i innych krajach. 

Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, współorganizatora wydarzenia przypomina, że doprowadziły one do masowej emigracji Żydów z Polski. Szacuje się, że w wyniku tej emigracji, w latach 1968-72 kraj opuściło ok. 25-30 tys. polskich Żydów.

Jak wyjaśnia Tomaszewska projekt "Człowiek za burtą. Łodzianie 50 lat po Marcu" ma na celu przedstawienie losów Żydów z Łodzi, którzy opuścili Polskę w tym okresie.  - Tytuł symbolizuje ich walkę o przetrwanie w obcym środowisku "bez kamizelki ratunkowej" - mówi.

Projekt obejmuje ponad 60 osób z różnych kręgów, które 50 lat temu przyjechały i rozpoczęły nowe życie w Danii, Szwecji, Izraelu, USA i innych krajach. W filmowanych wywiadach łódzcy Żydzi opowiadają o swoim życiu i doświadczeniach, jako uchodźcy. Opowiadają o walce o przetrwanie, o swoich sukcesach, o swoich radościach i zmartwieniach, o tym, co zdobyli, i o tym co może utracili.

Czytaj więcej: Cmentarz Żydowski w Warszawie dostanie 100 mln zł dotacji na konserwację

W swoich opowieściach pokazują, w jaki sposób się integrowali i realizowali w obcych społeczeństwach, jakie wyzwania musieli pokonać, z jakimi trudnościami się borykali, co osiągnęli, jakie osobiste koszty ponieśli, jako uchodźcy.

Tomaszewska zwraca uwagę, że podobne pytania zadane zostały Żydom z Łodzi, którzy nie zdecydowali się na wyjazd mimo trwającej antysemickiej nagonki. Opowiadają oni jak kształtowało się ich życie, z jakimi problemami musieli sobie radzić, jak oceniają swoją decyzję i jej konsekwencje z 50-letniej perspektywy czasu.

- Chcemy, żeby projekt był zrealizowany i wypromowany, jak najlepiej, do tego potrzebne są jednak pieniądze. Na portalu wspieramkulture.Pl uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy na zorganizowanie wystaw, ekspozycje, wydruki prac, montaż materiałów filmowych i promocję - dodaje.

Jak informuje Tomaszewska patronat nad projektem postanowił objąć Duński Instytut Kultury. Z kolei ambasada RP w Kopenhadze jest oficjalnym opiekunem projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.