PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź rozpoczęła obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

  • PAP/JS    8 stycznia 2018 - 20:29
Łódź rozpoczęła obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę
Jak powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wśród zaplanowanych wydarzeń będą m.in. rekonstrukcje historyczne (fot. UM/Łódź)

Łódzki magistrat zyskał w poniedziałek (8 stycznia) biało-czerwoną iluminację - tak zainaugurowano w tym mieście obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w programie których zaplanowano w ciągu roku ponad 100 wydarzeń.
Jak powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wśród zaplanowanych wydarzeń będą m.in. rekonstrukcje historyczne, a w programach festiwali organizowanych w mieście np. światła czy komiksu, pojawią się "specjalne akcenty" związane z Jak powiedziała na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wśród zaplanowanych wydarzeń będą m.in. rekonstrukcje historyczne"Nie zapomnimy też o kobietach, bo ten rok zbiega się również ze 100-leciem uzyskania przez kobiety pełnych praw wyborczych" - dodała prezydent.

Wszystkie te wydarzenia realizowane będą w ramach projektu Łódzkie Drogi do Niepodległości i mają przypomnieć wkład łodzian i rolę Łodzi w walce o "godność i suwerenność Polski".

Przypomniane zostaną zarówno działalność wydawnicza Józefa Piłsudskiego na przełomie wieków, udział łodzian w Legionach Polskich czy budowa potężnego łódzkiego przemysłu jak również biografie osób z różnych okresów historycznych, które można nazywać twórcami naszej niepodległości.

W ramach projektu, we współpracy z mieszkańcami Łodzi, powstać ma słownik biograficzny osób biorących udział w walkach i rozbrajaniu w mieście Niemców 11 listopada 1918 roku.

Uruchomiono stronę internetową - lodz.pl/niepodleglosc, gdzie będzie można znaleźć informacje o wydarzeniach związanych z obchodami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.