PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Lewandowski o Expo 2022 w Łodzi: Zwycięstwo jest w naszym zasięgu (wywiad)

  • PAP/JS    13 listopada 2017 - 22:27
Paweł Lewandowski o Expo 2022 w Łodzi: Zwycięstwo jest w naszym zasięgu (wywiad)
Temat przewodni Expo 2022 w Łodzi brzmi: City Re:Invented, czyli miasto przeprojektowane i wymyślone na nowo (fot. expo2022.uml.lodz.pl)

Zwycięstwo jest w naszym zasięgu - ocenił wiceminister kultury Paweł Lewandowski, pytany o szanse Łodzi na organizację Expo 2022. Jako atuty Łodzi wymienia m.in. fakt, że żaden kraj naszej części Europy dotąd nie organizował Expo.
W środę (15 listopada) w siedzibie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu podczas 162. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw (franc. Bureau International des Expositions, BIE), które przyznaje prawa do organizacji wystaw i nadzoruje przygotowania do nich, rozstrzygnie się, kto zorganizuje International Expo w 2022, czyli tzw. małe Expo. O organizację stara się Polska i miasto Łódź, jej rywalami są stolica Argentyny - Buenos Aires i Minneapolis w stanie Minnesota (USA).

Jaki temat zaproponowała Łódź na Expo 2022?

Paweł Lewandowski: Temat przewodni Expo 2022 w Łodzi brzmi: City Re:Invented, czyli miasto przeprojektowane i wymyślone na nowo. Łódź przez wiele lat była przemysłową monokulturą tzn. był tutaj tylko jeden rodzaj przemysłu - włókiennictwo. Kiedy po przemianach lat 90-tych na polski rynek trafiło dużo tańszych tekstyliów z Dalekiego Wschodu, to ten przemysł bawełniany i tekstylny po prostu upadł. Z jednej strony miasto się zdegradowało urbanistycznie, ponieważ zostało bardzo wiele starych zakładów, w których nic się nie produkowało, z drugiej strony - społecznie, ponieważ powstało olbrzymie bezrobocie.

Z roku na rok, krok po kroku udaje nam się to miasto wyciągać z kryzysu, Łódź się przeobraża; starej infrastrukturze nadajemy nową funkcję np. hale fabryczne zamieniamy w centra kultury czy biznesu; unowocześniamy i modernizujemy. W Łodzi udało się wygospodarować 100 ha w centrum miasta, poprzez wybudowanie podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Z kolei dawna elektrociepłownia EC1 została zamieniona w obiekt o funkcjach edukacyjno-kulturalnych.

Ale przecież nie tylko w Łodzi zachodzą takie zmiany?

Oczywiście. Problemy miejskie dotyczą wszystkich krajów, szacuje się, że do 2050 roku 70 proc. społeczeństw będzie mieszkać w miastach, a zatem miasta będą napotykać na coraz to nowe problemy, a jednocześnie obecne problemy będą urastały do coraz większej rangi. My chcemy, za pomocą Expo, rozpocząć dyskusję o tym, jak te problemy rozwiązywać. Z tego względu, że jest to uniwersalny temat, ponieważ na całym świecie istnieją miasta, to chcielibyśmy spotkać się w tej sprawie w Łodzi; pokazać, jak my to zrobiliśmy, posłuchać, jak inni chcą to zrobić, wymienić się doświadczeniami, promować własne rozwiązania, podejście, kulturę, a także nowe możliwości biznesowe.

Tematem Expo w Łodzi będzie nie tylko renowacja miasta, ale także nowe rozwiązania ułatwiające życie w mieście, czyli rozwiązania typu Smart City - miasta inteligentne, inteligentna infrastruktura transportowa, ekologia i ochrona środowiska, zrównoważona mobilność, promocja rozwiązań zapewniających tanie i równocześnie energooszczędne mieszkania. Powrót mentalnie trochę do szkoły chicagowskiej, czyli więcej światła i przestrzeni, żeby ludzie mieli lepsze warunki do życia i czuli się o wiele lepiej we własnym mieście, żeby ta kultura miejska wzrastała.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.