PARTNER PORTALU
 • BGK

Wiceprezydent Łodzi nie powoła Waldemara Wolańskiego na dyrektora Teatru Lalek Arlekin

 • bad    5 stycznia 2018 - 19:10
Wiceprezydent Łodzi nie powoła Waldemara Wolańskiego na dyrektora Teatru Lalek Arlekin
W Teatrze Lalek Arlekin nie opłacano składek na ubezpieczenia społeczne. Fot. Teatr Lalek Arlekin

Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi poinformował, że nie powoła Waldemara Wolańskiego na stanowisko dyrektora Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi.
Waldemar Wolański został ponadto odwołany z funkcji pełniącego obowiązki dyrektora tej instytucji. Do czasu wyłonienia nowego kierownictwa Teatru jego obowiązki przejmie dotychczasowy zastępca dyrektora ds. administracyjnych Joanna Ossowska-Struszczyk.

Krzysztof Piątkowski wyjaśnia, że jego decyzja podyktowana jest „niezgodnym z prawdą oświadczeniem dyrektora Teatru z 7 października 2017 roku, a więc przedstawionym jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu, że sytuacja finansowa instytucji jest pod jego pełną kontrolą, a wszystkie zobowiązania regulowane są na bieżąco”.

Czytaj też: Teatr Nowy w Łodzi wystawi komedię "Ślubu nie będzie"

– W piśmie z 8 listopada ub. roku, przedłożonym celem wypłaty nagrody dla dyrektora instytucji, pan dyrektor Wolański ponownie zawarł oświadczenie, że „Teatr Arlekin terminowo reguluje zobowiązania publicznoprawne”. Tymczasem, dokumenty spływające do Wydziału Kultury oraz będąca ich wynikiem doraźna kontrola następcza wykazały poważne zaległości teatru w tym zakresie – czytamy w oświadczeniu Krzysztofa Piątkowskiego.

Jak wyjaśnia wiceprezydent Łodzi, dyrektor nie dokonał opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne, zarówno w zakresie składek przypadających od pracodawcy, jak i pracowników oraz zaliczek na podatek za październik i listopad 2017 r. Ponadto na koncie instytucji wykazano brak pełnego zabezpieczenia środków na wynagrodzenia.

Czytaj też: Jak zmieniała się Łódź?

Wiceprezydent Piątkowski przypomina, że obowiązek regulowania należności publiczno-prawnych, w szczególności składek na ubezpieczenie społeczne, traktowany jest przez polski system prawny priorytetowo, tj. ma bezwzględne pierwszeństwo przed innymi zobowiązaniami.

– W sytuacji de facto utraty płynności finansowej, dyrektor przedstawiał dokumenty poświadczające – niezgodnie z prawdą – jej zachowanie do końca 2017 roku. Tym samym rozmyślnie wprowadził w błąd organizatora. Warto przypomnieć, że Urząd Miasta Łodzi dwukrotnie zasilał wysokim uzupełnieniem budżet instytucji, w 2015 kwotą 599 768 zł, a w 2016 – 400 000 zł. W 2017 roku dotacja podmiotowa Teatru została zwiększona o kolejne 400 tysięcy. Mimo to doszło do ponownego zadłużenia instytucji – analizuje Krzysztof Piątkowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • xxxlll, 2018-01-07 19:37:17

  Prokurator, kryminał i areszt czeka z otwartymi drzwiami - powodzenia , koleżanka plastyczka też zaliczy jakiś wernisaż!!!!!!!
 • Przyjaciel Teatru, 2018-01-07 15:12:30

  Waldek nie daj się! :)
 • J. Dyjak, 2018-01-07 15:01:19

  Ewidentnie komuś zależało na zdjęciu Pana Wolańskiego ze stanowiska Dyrektora. Pomimo wielu sukcesów jakie odniósł Teatr w ciągu 25 lat pod Jego kierownictwem ktoś mu podłożyładnie "zwykłą świnię" - wstyd !!