PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska: troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę

 • PAP/rs    24 stycznia 2018 - 18:15
Anna Zalewska: troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę
Od 1 kwietnia płace nauczycieli wzrosną o 5 proc. - zapewnia minister edukacji Anna Zalewska.

Troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę, od 1 kwietnia płace nauczycieli wzrosną o 5 proc. - zapewniła w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska po spotkaniu Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. ZNP i FZZ podtrzymały swoje żądanie wzrostu o 15 proc.
 • Przed trwającym ponad trzy godziny spotkaniem w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, nazwali posiedzenie spotkaniem "ostatniej szansy" dla zespołu w dotychczasowej formule.
 • Mówili, że chcą rozmowy o problemach, które - ich zdaniem - wymagają pilnego rozwiązania, m.in. zwiększenia nakładów na oświatę, w tym wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 15 proc., z wyrównaniem od 1 stycznia 2018 r.
 • Zgodnie z zapowiedziami rządu płace nauczycieli mają w ciągu trzech lat wzrosnąć o 15 proc., począwszy od tego roku o 5 proc. rocznie.

Przed dwoma tygodniami ZNP zapowiadał zawieszenie udziału w pracach zespołu w dotychczasowej formule.

Na briefingu po spotkaniu minister przypomniała, że w skład zespołu wchodzą przedstawiciele MEN, związków zawodowych i samorządów. "Jak państwo się domyślacie, bardzo często są to stanowiska bardzo różne. Tam, gdzie mogliśmy się dogadać, zakończyliśmy pierwszy etap. Teraz wchodzimy w drugi. Tutaj czeka nas bardzo wiele zadań aż do 2019 r." - powiedziała. Wyjaśniła, że chodzi o kwestie dotyczące doskonalenia zawodowego nauczycieli, zmiany w podziale subwencji oświatowej, tak, by punktem wyjścia nie był pojedynczy uczeń, ale oddział klasowy, szkolnictwo branżowe oraz kryteria oceny pracy zawodowej nauczycieli.

Poinformowała, że zaproponowała związkom zawodowym, by do 2 lutego przedstawili swoje propozycje dotyczące kryteriów oceny. Jednocześnie zapowiedziała, że zespół, który obecnie pracuje nad kryteriami oceny "gdzieś około 6-7 lutego" przedstawi założenia do projektu rozporządzenia w tej sprawie.

- Troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę - zapewniła Zalewska. Przypomniała, że od 1 stycznia o 1 mld 600 mln zł wzrosła subwencja oświatowa w związku z planowaną od 1 kwietnia podwyżką dla nauczycieli o 5 proc. Dodała, że "od 1 września rozpoczyna się proces dochodzenia do dodatkowych 500 zł miesięcznie dla najlepszych nauczycieli".

- Jeśli chodzi o funkcjonowanie zespołu w takim składzie, to z mojej strony padła propozycja rozszerzenia składu. Nie było na to zgody. Związki żądają za to - i słusznie, bo jestem do dyspozycji związków - jeszcze indywidualnych spotkań z przedstawicielami poszczególnych związków - mówiła minister.

Odnosząc się zaś do kwestii porozumienia co do tematów spotkań przyznała, że są między stroną rządową a związkami rozbieżności. - Związki zawodowe podnosiły - i jest tutaj między nami rozbieżność - inaczej rozłożenie nakładów na edukację. Chcieliby 15 proc. podwyżki już od 1 stycznia tego roku. Przypominam, że to prawie 10 mld zł. Ja się zgadzam, że potrzebujemy inwestować w edukację, ale chcę pokazać, że takie są w tej chwili możliwości budżetu - w tym roku 1 mld 600 mln zł, a od 1 stycznia 2019 r. kolejne 5 proc. - powiedziała Zalewska.

O rozbieżnościach mówili też po spotkaniu przewodniczący Branży Nauki i Oświaty FZZ Sławomir Wittkowicz i wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

- Gdyby jednym zdaniem ocenić to, co się wydarzyło, to po prostu się spotkaliśmy. Niestety z tego niewiele wynika dla nauczycieli, dla pracowników oświaty, bo podstawowy postulat, który został zgłoszony w stanowisku do pani minister przez FZZ i ZNP, czyli wzrost wynagrodzeń od 1 stycznia tego roku o 15 proc. został wysłuchany i na tym się zakończyło - poinformował dziennikarzy Baszczyński.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.