PARTNER PORTALU
 • BGK

Lubelskie: Dobre tempo prac samorządów zmieniających sieć szkół

 • PAP/EM    17 lutego 2017 - 13:31
Lubelskie: Dobre tempo prac samorządów zmieniających sieć szkół
Nie ma w Lubelskiem wniosków o likwidację szkół. Ma to związek z zapowiedzianymi zmianami dotyczącymi ich finansowania (fot.pixabay.com)

• 40 uchwał samorządów dotyczących nowej sieci szkół wpłynęło dotychczas do zaopiniowania do Kuratorium Oświaty w Lublinie.
• Kuratorium oczekuje na 233 takie uchwały rad gmin i powiatów z regionu.
Lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk podkreśliła, że prace samorządów zmieniających sieć szkółNie ma w Lubelskiem wniosków o likwidację szkół. Ma to związek z zapowiedzianymi zmianami dotyczącymi ich finansowania są prowadzone w dobrym tempie. "Jest spokojnie, to właściwe tempo, choć wiemy, że ono będzie teraz mocno przyśpieszało" - powiedziała Misiuk w piątek (16 lutego) na konferencji prasowej.

"Co ważne, trafiły już do zaopiniowania uchwały dużych miast, na prawach powiatu. Tutaj stopień trudności w dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju jest znacząco trudniejszy" - dodała kurator.

Od 15 stycznia 2017 r., czyli od dnia wejścia w życie nowych przepisów o reformie oświaty, rady gmin i powiatów mogą podejmować uchwały dotyczące przystosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. W Lubelskiem takie uchwały nadesłały już do zaopiniowania do kuratorium największe miasta, m.in. Lublin, Zamość, Chełm i Biała Podlaska. Opinia kuratora jest wiążąca.

Lubelski kurator wydał dotychczas trzy opinie. Zaakceptowany został projekt nowej sieci szkół gminy Krzczonów, natomiast warunkowo - gmin Puchaczów i Gościeradów. "W przypadku warunkowych opinii chodzi o drobne doprecyzowanie tekstu uchwał, żeby nie było wątpliwości" - wyjaśniła Misiuk.

Trudna sytuacja - oceniła kurator - będzie w gminie Hanna, gdzie nie ma szkół samorządowych, oraz w gminie Leśniowice, gdzie szkoła samorządowa wprawdzie nie została formalnie zlikwidowana, ale faktycznie działa tylko szkoła prowadzona przez stowarzyszenie. Według nowych przepisów każda jednostka samorządu będzie musiała prowadzić przynajmniej jedną szkołę. Ustawa z grudnia ubiegłego roku daje samorządom czas do 2022 r. na przystosowanie się do nowych wymagań.

"Samorząd nie może w całości - jak to się stało w gminie Hanna - przekazać prowadzenia szkół innym podmiotom. Dotychczas było to możliwe i samorządy pozbywały się tego swojego podstawowego zadania w zakresie zapewnienia potrzeb edukacyjnych" - zaznaczyła Misiuk.

Nie ma w Lubelskiem wniosków o likwidację szkół. Ma to związek z zapowiedzianymi zmianami dotyczącymi ich finansowania. "Samorządy czekają na efekty prac związanych ze zmianą naliczania subwencji, która będzie teraz naliczana z głównym naciskiem nie na liczbę uczniów, tylko na liczbę oddziałów szkolnych, bo to oddziały generują koszty" - dodała Misiuk.

W Lubelskiem istnieje 971 szkół podstawowych, z których 457 to szkoły małe, liczące do 70 uczniów.

Na 490 gimnazjów 180 liczy do 70 uczniów. 171 to gimnazja funkcjonujące samodzielnie, pozostałe - w zespołach szkół, zwykle ze szkołami podstawowymi.

Zgodnie z wprowadzaną reformą edukacji, zostanie zmieniona struktura szkół. W miejsce obecnie istniejących wprowadzone zostaną ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące, pięcioletnie technika i dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja zostaną zlikwidowane poprzez zaprzestanie naboru do nich.

W szkołach podstawowych reforma rozpocznie się 1 września 2017 r., w liceach i technikach - od 1 września 2019 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.