PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: Nauczyciele przed świętami dostali tylko 30 proc. pensji

  • MN    12 grudnia 2017 - 10:55
Lubelskie: Nauczyciele przed świętami dostali tylko 30 proc. pensji
Ministerstwo edukacji dawało już do zrozumienia, że podniesienie subwencji przy obecnej sytuacji w kraju nie wchodzi w grę. (fot. pixabay)

Tylko 30 proc. pensji otrzymali nauczyciele pięciu szkół spod Lublina, pracujący w placówkach zarządzanych przez powiat łęczyński.
Nauczyciele mogą być rozgoryczeni, ale nie mogą udawać zdziwienia, bo o cięciach w wypłatach na koniec roku wiedzieli już od sierpnia. Również starosta podkreśla, że nie robił z tego tajemnicy. 

- Ostrzegaliśmy, że grudzień może być trudny - powiedział Polsat News starosta powiatu łęczyńskiego Roman Cholewa. Dodał, że zmniejszeniu wynagrodzeń winne są zbyt małe subwencje otrzymywane z budżetu państwa. Łęczyńskie starostwo twierdzi, że tylko w 2016 roku musiało dołożyć 3,5 mln zł.

Starosta zapewnia, że powiat robi wszystko, by wypłacić nauczycielom kolejne transze wynagrodzenia.

Zbyt mała subwencja oświatowa to problem, o którym samorządy mówią od dawna. Według danych Ministerstwa Finansów tylko w 2016 r. JST wydatkowały na zadania oświatowe blisko o 27 proc. więcej niż otrzymały subwencji. Dla porównania w 2004 r. było to 19,5 proc.

W myśl reformy edukacji ministerstwo zmieniło zasady subwencjonowania, ale nie zwiększyło samej wysokości subwencji. Gdy pytaliśmy wiosną minister Annę Zalewską o to, czy subwencja ulegnie zwiększeniu, ta dała jasno do zrozumienia, że przy obecnej sytuacji (m.in. demograficznej) jej zwiększenie raczej nie wchodzi w grę.

- Subwencja oświatowa jest uzależniona od liczby dzieci. W ciągu kilkunastu lat liczba dzieci zmalała o dwa miliony, w związku z tym utrzymanie jej i dołożenie waloryzacji pensji pierwszy raz od 2012 roku pokazuje, jaka jest odpowiedzialność tego rządu za to, jak ma funkcjonować szkoła - stwierdziła Anna Zalewska. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kama, 2017-12-16 17:01:05

    A sobie Starosta - Cholewa pełne wynagrodzenie wypłacił?