PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogowe projekty unijne pod znakiem zapytania? Firmy windują ceny. Samorządy odpuszczają

  • PAP/KDS    6 grudnia 2017 - 15:19
Drogowe projekty unijne pod znakiem zapytania? Firmy windują ceny. Samorządy odpuszczają
Coraz więcej samorządów, które są w trudniejszej sytuacji finansowej, decyduje się na rozwiązywanie umów - przyznaje Geblewicz (fot.gddkia)

Gigantyczne podwyżki cen zatrzymają realizację drogowych projektów unijnych? Swoich obaw nie kryją marszałkowie województw, którzy alarmują nawet o 100 proc. podwyżkach cen, niż te przedstawione w kosztorysach.
• - Oferty drogowe często są o 100 proc. droższe od zakładanego kosztorysowo poziomu - opisuje problem marek Woźniak, marszałek woj. wielkopolskiego. 

• Oznacza to, że część projektów nie zostanie zrealizowana. Samorządy nie będą miały wyjścia. Wycofają się z nich. 

• - To efekt, jak mówią sami wykonawcy, braku rąk do pracy - komentuje Woźniak. 

Woźniak ocenił, że podpisywanie umów o dofinansowanie unijne w Wielkopolsce jest na bardzo dobrym poziomie - do końca roku przekroczy 60 proc. budżetu RPO. Niepokoi go natomiast realizacja projektów. Do władz województwa docierają bowiem sygnały z gmin o problemach z rozstrzyganiem przetargów spowodowanych ogromną zwyżką wartości ofert.

- Oferty drogowe często są o 100 proc. droższe od zakładanego kosztorysowo poziomu. Jest to niepokojące zjawisko, bo może się kumulować w skali całego polskiego rynku i bezpośrednio wpływać na realizację projektów. To, że podpisaliśmy umowy z beneficjentami to jedno, ale czy one będą w terminie skutecznie zrealizowane w ramach tych kwot, które oni otrzymali, to jest duży znak zapytania - tłumaczył Woźniak.

Zdaniem marszałka, część projektów pewnie nie zostanie zrealizowana - samorządy w tej sytuacji wycofają się bowiem z realizacji projektów; pozostali beneficjenci poniosą dużo większe wydatki, przez co będą musieli zrezygnować z innych inwestycji.

- To efekt, jak mówią sami wykonawcy, braku rąk do pracy. Brakuje wykwalifikowanych pracowników, dlatego często nawet wsparcie ze strony osób z Ukrainy nie jest sposobem na rozwiązanie tego problemu - zauważył marszałek.

Według Woźniaka problem dotyczy nie tylko projektów drogowych, ale to w ich przypadku wzrost cen jest najbardziej spektakularny.

Problem dostrzegają również władze regionu zachodniopomorskiego. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz przyznaje, że uwidaczniają się trudności ze wszelkiego rodzaju pracami budowlanymi, a ich skala jest coraz bardziej niepokojąca.

- Coraz więcej samorządów, które są w trudniejszej sytuacji finansowej, decyduje się na rozwiązywanie umów, ponieważ po ogłoszonym przetargu ceny przekraczają od kilkudziesięciu do 100 proc. cenę, którą przewidziano w budżecie - zaznaczył marszałek.

Jego zdaniem wynika to z coraz lepszej kondycji polskiego rynku pracy. - Pracownik z Ukrainy oczekuje, że w Polsce zarobi ok. 5 tys. zł na rękę w sektorze budownictwa, mówimy już dzisiaj o całkiem europejskich stawkach - mówił Geblewicz.

W opinii marszałka zatory będą rzutowały na wykonanie obecnej perspektywy finansowej. Jak podkreślił Geblewicz, największym problemem w tej sytuacji jest czas. - Teoretycznie można ogłosić kolejny nabór z pieniędzy, które wrócą do puli, ale naszym wrogiem jest czas. (…) Na koniec 2018 r. musimy się rozliczyć z wydanych pieniędzy i z osiągniętych wskaźników w poszczególnych obszarach - zauważył.

Według marszałka problemy ze wskaźnikami na większą skalę mogłyby skutkować odebraniem funduszy. - Dotychczas Komisja Europejska ze zrozumieniem podchodziła do czynników obiektywnych, które wpływały na realizację perspektywy, trudno powiedzieć, jak będzie przy tak jawnym konflikcie między UE a polskim rządem - powiedział.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sprawny samorzad 1.8, 2017-12-07 10:39:29

    Samorządy powinny mieć własne firmy drogowe w formie zwiazków miedzygminnych, ale jak nie ma się pojęcia o gospodarce to się jest "samorzadowcem, który kosztuje mieszkańców 300 tys. zł rocznie. Prezydent, Burmistrze i Wójty łopaty w dłoń do roboty, po to my was wybraliśmy by byłym.in. dobre dro...gi.  rozwiń