PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: 49 mln zł z funduszy europejskich na odnawialne źródła energii

  • PAP/JS    4 stycznia 2017 - 19:25
Lubelskie: 49 mln zł z funduszy europejskich na odnawialne źródła energii
Pieniądze będą przeznaczone na zakup kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę i pomp ciepła(fot. fotolia)

• 49 mln zł na odnawialne źródła energii otrzyma z funduszy europejskich 18 samorządów w woj. lubelskim.
• Dotacje rozdzielono w środę drogą losowania.
• Będą przeznaczone na zakup kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę i pomp ciepła.
Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Będą przeznaczone na dofinansowanie zakupu i montażu kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, kotłów na biomasę i pomp ciepła w prywatnych domach mieszkańców.

Przeprowadzenie losowania było konieczne, ponieważ w ogłoszonym przez urząd marszałkowski konkursie aż 28 projektów zgłoszonych przez samorządy zostało ocenionych identycznie. Wszystkim komisja przyznała taką samą liczbę punktów.

"Losowanie jest przewidziane w procedurach dystrybuowania środków europejskich. Sięgnęliśmy po ten sposób, ponieważ mamy teraz 49 mln zł do dyspozycji, a wnioski tych 28 samorządów opiewały na 79 mln zł. Mam nadzieję, że wszystkie te samorządy doczekają się pieniędzy, jednak chodzi o to, by pieniądze nie leżały, tylko jak najszybciej pracowały w gospodarce" - powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Podkreślił, że konkurs na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. "Mieszkańcy poprzez gminy zgłaszają zapotrzebowanie na tego typu inwestycje" - dodał Sosnowski.

Losowanie odbyło się w obecności przedstawicieli zainteresowanych samorządów i dziennikarzy. Dotacje otrzyma 18 gmin i miast, którym dopisało szczęście.

Najwyższe dofinansowanie, 5,5 mln zł, dostanie gmina Piszczac. "Będą kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła dla 520 gospodarstw, wszystkich, które zgłosiły się do projektu. Losowanie budziło duże emocje, moja gmina jako ostatnia wylosowała dotację, tym bardziej się cieszę. Nigdy nie biorę udziału w grach losowych, bo nie mam szczęścia, a tu wygrałem miliony dla swojej gminy" - cieszył się wójt gminy Piszczac, Kamil Kożuchowski.

"Ludziom bardzo się podoba ten projekt, bo tu widzą korzyść dla siebie, nie tylko udział w dobru wspólnym" - dodał Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta gminy Końskowola. Gmina ta otrzyma blisko 5 mln zł dofinansowania do instalacji dla blisko 800 mieszkańców.

Na konkurs ogłoszony w marcu tego roku wpłynęło 315 wniosków, z których 251 zostało ocenionych pozytywnie. Po trzystopniowej weryfikacji władze województwa ustaliły listę rankingową najbardziej efektywnych projektów. W grudniu podpisane już zostały umowy, na łączną kwotę 350 mln zł dofinansowania, ze 108 samorządami, których projekty zostały najwyżej ocenione.

W budżecie konkursu pozostało jeszcze prawie 43 mln zł rezerwy przeznaczonej na ewentualne odwołania gmin, które nie zgodzą się z oceną swoich projektów. Kolejne gminy będą jeszcze mogły liczyć na dotacje z oszczędności, które mogą pojawić się po przetargach oraz z przeliczeń kursowych euro na złotówki.

Instalacje solarne bez dofinansowania kosztowałyby mieszkańców po około 10 tys. zł, natomiast dzięki dotacjom gospodarstwa domowe zapłacą oni po około 2 tys. zł.

Z poprzedniego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 w Lubelskiem dofinansowano 71 projektów lokalnych samorządów dotyczących odnawialnych źródeł energii. Dotacje sięgnęły 304 mln zł; zamontowano około 34,5 tys. zestawów solarnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • artmetic ekonsulting, 2017-01-22 02:20:26

    Dotacje z RPO Lubelskiego: zajrzyj na stronę Artmetic!
  • Łukasz, 2017-01-10 10:03:37

    A kto wie jakie to gminy zostały wylosowane