PARTNER PORTALU
 • BGK

Ceny wody w województwach

 • pt    3 stycznia 2018 - 13:30
Ceny wody w województwach
Ceny wody w poszczególnych województwach różnią się znacznie (fot. pixabay)

Ceny wody w poszczególnych województwach różnią się znacznie. Jest to uzależnione od regionu, ukształtowania terenu, gęstości zamieszkania, dostępności do wody i właściwości geologicznych podłoża.
• Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” przeprowadziła coroczną ankietę na temat cen i stawek opłat za wodę i ścieki.

• Po raz kolejny badanie ankietowe dotyczy cen i stawek opłat za wodę i ścieki na dzień 1 lipca.

• W badaniu dotyczącym cen i stawek opłat przeanalizowano przedsiębiorstwa ze wszystkich województw w Polsce.

Otrzymano 223 odpowiedzi od 157 przedsiębiorstw świadczących usługi dostawy wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków z terenu całego kraju. Różnica ta wynika z faktu, że istnieją przedsiębiorstwa obsługujące więcej niż jedną gminę i dla każdej z nich stosujące różne taryfy.

Najwięcej taryf obowiązuje w województwie zachodniopomorskim, bo aż 38. Na drugim biegunie znajduje się świętokrzyskie, na terenie którego mamy tylko dwie stawki opłat.

Liczba różnych stawek opłat w każdym z województw w tabeli poniżej:

 

Ceny wody w poszczególnych województwach różnią się znacznie. Jak tłumaczy Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, jest to uzależnione od regionu, ukształtowania terenu, gęstości zamieszkania, dostępności do wody i właściwości geologicznych podłoża.

Dodatkowym czynnikiem różnicującym ceny w poszczególnych wodociągach są przeprowadzone inwestycje.

Najniższa średnia cena za wodę dla gospodarstw domowych obowiązywała  w województwie podlaskim i wyniosła 3,14 zł/m3, natomiast najwyższa w województwie zachodniopomorskim – to 5,48 zł/m3.

- Dane należy traktować informacyjnie, nie należy na ich podstawie wyciągać daleko idących wniosków, tak jak nie ma żadnych przesłanek ku bezpośredniemu porównywaniu cen bez dogłębnej analizy indywidualnej specyfiki każdego z przedsiębiorstw – tłumaczy Marta Wojnowska, główny specjalista ds. analiz ekonomicznych w IGWP.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Prof. Glass, 2018-01-04 11:42:34

  To zależy od tego, ilu pociotków i Przyjaciół Królika zatrudniono w Miejskich Wodociągach! Oni tam groszy nie zarabiają! A tu trzeba jeszcze na inwestycje wycisnąć z ludzików!
 • 35 mln zysków Górnośl. Wo, 2018-01-03 18:15:08

  Do starszy absolwent: z trzech mediów - gaz, energia elektryczna, woda (ścieki) - to akurat woda przoduje w miesięcznych wydatkach mimo teoretycznie niskiej ceny jednego litra... W mojej miejscowości wodociągi przez szereg lat przodowały w konkursie "Lider filantropii" - teraz na szczęśc...ie radni pilnują bardziej cen... Ale najwyższa pora aby stało się tak jak w Słowenii - xebola.wordpress.com/2016/11/26/slowenia-uznala-dostep-do-wody-za-podstawowe-prawo-czlowieka-wprowadzajac-poprawke-do-konstytucji/  rozwiń
 • starszy absolwent, 2018-01-03 14:59:10

  Cóż za głupi zwyczaj porównywać cenę wody! I patrzeć na nią przez pryzmat ceny: dla przypomnienia: cena jednego litra wody z kranu wynosi około pół grosza!!! A licząc ze ściekami - to około jeden grosz za jeden litr!!