PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy PKP PLK stracą kolejne miliardy złotych?

  • Bartosz Dyląg    12 września 2017 - 06:21
Czy PKP PLK stracą kolejne miliardy złotych?
W tym roku PKP PLK podpisały umowy na ponad 13 mld zł, do końca roku będą podpisane następne umowy opiewające na kilka miliardów złotych. (fot. PKP PLK)

W latach 2011-2015 PKP PLK nie wykorzystały miliardów złotych przeznaczonych na projekty kolejowe. O tym, jak będzie teraz, mówi PortalSamorzadowy.pl Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.
Zaktualizowany Krajowy Program Kolejowy na lata 2016-2020, z możliwością realizacji do 2023, opiewa na 67 mld zł.

– To ogrom pieniędzy w stosunku do poprzedniej perspektywy, gdzie zrealizowano ponad 19 mld zł. Musimy więc zrealizować trzykrotnie więcej – twierdzi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Prezes PKP PLK zapewnia, że nie powtórzy się sytuacja z lat 2011-2015, kiedy PKP PLK nie wykorzystały miliardów złotych przeznaczonych na projekty kolejowe.

- W roku 2016 dokonywaliśmy korekty Programu poprzez przesuwanie terminów, które w wielu sytuacjach nakładały się na siebie. Dzięki tej korekcie jestem przekonany, że KPK będzie zrealizowany – dodaje Ireneusz Merchel.

W tym roku PKP PLK podpisały umowy na ponad 13 mld zł, do końca roku będą podpisane następne umowy opiewające na kilka miliardów złotych. W bieżącym roku spółka chce przekroczyć 20 mld zł podpisanych umów, w przyszłym roku podpisać umowy na kolejne 10 mld.

– Jeśli to wszystko zsumujemy, to dwie trzecie wartości Krajowego Programu Kolejowego będzie z podpisanymi umowami – zwraca uwagę prezes PKP PLK.

Wśród najważniejszych inwestycji w ruchu międzyregionalnym, realizowanych przez PKP PLK, Ireneusz Merchel wskazuje inwestycje Warszawa-Lublin oraz Warszawa-Poznań. W ruchu aglomeracyjnym w pierwszej kolejności warto jego zdaniem wymienić Kraków, gdzie jest dobudowywana druga para torów. Dwa tory będą tam wydzielone tylko dla ruchu aglomeracyjnego. W Warszawie modernizowana jest linia obwodowa, która od 2020 roku umożliwi wejście na linię średnicową. Od kilku dni modernizowana jest też linia Warszawa-Grodzisk Mazowiecki.

Cały wywiad z prezesem PKP PLK Ireneuszem Merchelem w wideo poniżej:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Grzegorz - Rzeszów, 2017-09-13 10:33:54

    Linia kolejowa E-30 (międzynarodowa) na odcinku Kraków-Rzeszów miała być już kilka lat temu przystosowana do prędkości 160km/h. Niestety często pociąg hamuje gdyż nadal prowadzone są prace i poprawki (Ropczyce, Sędziszów Młp., Tarnów). Sam dworzec i stacja PKP Rzeszów Główny ma być gruntownie przebu...dowana do 2020 roku. Zobaczymy czy zdążą. Dobrze, że środki są do 2023 r.  rozwiń