PARTNER PORTALU
 • BGK

Lubelskie. 100 km dróg w każdym powiecie dla uczczenia 100-lecia niepodległości

 • PAP/AK    30 stycznia 2018 - 17:29
Lubelskie. 100 km dróg w każdym powiecie dla uczczenia 100-lecia niepodległości
(fot. Shuttetrstock.com)

Po 100 kilometrów różnego rodzaju dróg w każdym powiecie województwa lubelskiego chcą wybudować i wyremontować samorządowcy, aby ten sposób uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
 • W województwie lubuskim jest 20 powiatów. W sumie program obejmie 2000 km dróg. Zaplanowano go na 2-3 lata.
 • Łączny koszt inwestycji to około 1 mld zł.
 • Przy zbudowanych lub wyremontowanych drogach staną pamiątkowe tablice informacyjne.

"Chcemy zostawić trwały ślad tych, którzy dzisiaj pracują w samorządach i pokazać, że stać nas na zaspokajanie tych najważniejszych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Rozpoczynamy program, który będzie polegał na wybudowaniu 100 kilometrów dróg w każdym powiecie dla uczczenia 100-lecia niepodległości" - powiedział na konferencji prasowej marszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Program ma obejmować inwestycje na drogach różnego rodzaju - od utwardzonych dróg dojazdowych do pól, po drogi wojewódzkie o wysokim standardzie. Będą to inwestycje finansowane samodzielnie przez powiaty i gminy (często wspólnie), ale także te dofinasowane z różnych programów pomocowych, w tym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Polska Wschodnia, Programu Polska - Białoruś - Ukraina.

"Mamy nadzieję, że dwa tysiące kilometrów dróg w przeciągu dwóch, góra trzech najbliższych lat powinniśmy wybudować i w ten sposób upamiętnić odzyskanie niepodległości" - dodał Sosnowski.

Jak podkreślił, czas budowy dróg w ramach programu nie jest precyzyjnie określony. Część dróg już jest budowana lub modernizowana i zostanie oddana do użytku jeszcze w 2018 r., a termin wybudowania pozostałych będzie zależał głównie od tego, jak szybko będzie można przeprowadzić i rozstrzygnąć przetargi.

Przy zbudowanych lub wyremontowanych w ramach programu drogach stanąć mają pamiątkowe tablice informacyjne, na których znajdą się m.in. herby samorządów, które daną inwestycję prowadziły i sfinansowały.

Sosnowski na pytanie, czy gdyby nie było rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, to drogi te by nie powstały, odpowiedział, że byłoby ich znacznie mniej. "Ta rocznica zmobilizuje nas, jeśli chodzi o tempo realizacji tych inwestycji" - powiedział.

"Jest to bardzo dobre upamiętnienie tej rocznicy, takie upamiętnienie zbiorowym wysiłkiem samorządów, które mają służyć ludziom" - dodał.

Obecni na konferencji starostwie przychylnie oceniali program. Starosta opolski Zenon Rodzik powiedział, że inwestycje drogowe planowane są we wszystkich gminach tego powiatu. "Te drogi i tak byśmy robili, ale te dodatkowe zastrzyki finansowe powodują, że zrobimy ich więcej. Myślę, że to cenna inicjatywa, bo drogi są potrzebne, to największa bolączka w rozwoju gospodarczym tych małych środowisk" - podkreślił.

Rodzik zaznaczył, że istotne jest poprawienie dróg dojazdowych do pól. "To nie jest tylko kwestia poprawy komfortu. Kiedyś się dojeżdżało tylko ciągnikami, a teraz trzeba dojechać samochodem, nawet tiry mają problem z dojazdem np. do sadu"- dodał.

"To piękna inicjatywa, szlachetna i na pewno potrzebna" - tak ocenił program starosta chełmski Piotr Deniszczuk. Podkreślił, że na terenie tego powiatu już od dawna postawiono na budowę i modernizację dróg i od początku tej kadencji samorządu wykonano inwestycje obejmujące łącznie 200 km dróg.

"W powiecie chełmskim te 100 km dróg powstanie jeszcze w tym roku" - zapowiedział Deniszczuk.

Zobacz także: Kilkadziesiąt nowych obwodnic w najbliższych latach. Sprawdź, gdzie powstaną

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • K9, 2018-01-31 13:09:53

  To w końcu lubuskie czy lubelskie...zastanówcie się co piszecie...pozdrawiam