PARTNER PORTALU
 • BGK

Walka ze smogiem potrzebuje przyspieszenia i koordynacji

 • Dariusz Ciepiela    13 lutego 2018 - 20:00
Walka ze smogiem potrzebuje przyspieszenia i koordynacji
Gdyby w Polsce zastosować obowiązujący we Francji próg alarmowania o smogu, to w 2017 roku w wielu miastach alarm smogowy ogłaszano by przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt dni w roku (Fot. PTWP)

Obecnie w składach opału można kupić praktycznie wszystko, co ma kolor czarny i nazywa się węgiel. Nikt z nas nie wie, co naprawdę w tym opale jest, jakie są substancje, jaka jest zawartość siarki i zawartość popiołu. Dlatego wprowadzenie norm dot. jakości sprzedawanych paliw stałych jest niezbędne - mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.
 • Brak regulacji dot. jakości sprzedawanych paliw stałych utrudnia skuteczną walkę ze smogiem. 
 • Stworzenie w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii stanowiska wiceministra ds. walki ze smogiem jest bardzo dobre - powinien on koordynować działania różnych ministerstw w walce ze smogiem. 
 • Wojewódzkim uchwałom antysmogowym brakuje wsparcia ze strony rządu. Wciąż brakuje regulacji dot. jakości sprzedawanych paliw stałych. Jak pan to ocenia?

- To jeden z podstawowych przepisów, których w Polsce brakuje, aby walka ze smogiem była bardziej skuteczna. W roku 2017 wprowadzono nomy określające, jakie piece mogą być produkowane. Obecnie mamy możliwość produkowania tylko kotłów klasy 5, czyli najlepszych. Bardzo brakuje natomiast norm dot. jakości paliw.

Obecnie w składach opału można kupić praktycznie wszystko, co ma kolor czarny i nazywa się węgiel. Nikt z nas nie wie, co naprawdę w tym opale jest, jakie są substancje, jaka jest zawartość siarki i zawartość popiołu. Wprowadzenie norm mogłoby to uwarunkować.

Mamy nadzieję, że wraz z tymi przepisami pojawią się kary dla tych, którzy będą oszukiwali na sprzedaży nielegalnego paliwa. Mamy nadzieję, że Ministerstwo Energii jak najszybciej dojdzie do porozumienia ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i wkrótce te normy się pojawią.

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii stworzono stanowisko wiceministra ds. walki ze smogiem, którym został Piotr Woźny. Czy takie stanowisko jest potrzebne?

- Bardzo dobrze, że taka osoba została powołana. Premier Mateusz Morawiecki i minister Jadwiga Emilewicz widzą brak koordynacji pomiędzy poszczególnymi resortami. Stworzenie tego stanowiska pozwoli na to, że ta osoba będzie koordynowała działania poszczególnych resortów. Przykładowo, Ministerstwo Rozwoju przygotowało ograniczenia dot. produkcji kotłów, a Ministerstwo Energii nie chce przyjąć norm jakości na paliwo, więc minister odpowiedzialny za koordynację spraw związanych ze smogiem będzie w stanie ogarnąć tę sytuacje i koordynować działania ministerstw, aby prace toczyły się szybciej. W 2017 r. obiecano skuteczną walkę ze smogiem z poziomu rządu, ale z ok. 20 zapowiedzi zrealizowano może 2-3.

W kilku województwach obowiązują uchwały antysmogowe. Czy są one skuteczne?

- Bardzo dobrze, że takie dokumenty się pojawiły. Są to dokumenty przyjęte przez samorządy, brakuje im jednak wsparcia ze strony rządu. Skuteczność tego prawa jest więc bardzo ograniczana. Po pierwsze, narzucono tam bardzo odległe terminy w czasie likwidacji poszczególnych kotłów, np. uchwała antysmogowa w woj. śląskim mówi, że ostatni kocioł klasy 3 i 4 ma być zlikwidowany do końca 2027 r. Brakuje również narzędzi kontrolnych. Straże Miejskie nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że mają kontrolować paliwa i kotły, o jakich mówi uchwała antysmogowa. Dlatego samorządy powinny dostać większe wsparcie ze strony rządowej przy realizacji uchwał antysmogowych. 

Normy węgla, którym będzie można palić w domowych piecach, będą obowiązywać w przyszłym sezonie grzewczym - zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Zmiana wajhy, 2018-02-13 20:44:16

  Właśnie ogłoszono, że zbliża się tzw. minimum słoneczne i Ziemi grozi znaczne oziębienie. Trwa szacowanie ile miliardów trzeba będzie wydać na walkę z oziębieniem i przygotowywane są nakazy palenia tylko węglem aby wzmóc efekt cieplarniany...