PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdzie warto się leczyć? Oto najlepsze szpitale w Polsce 2017

  • MN    13 kwietnia 2017 - 16:04
Gdzie warto się leczyć? Oto najlepsze szpitale w Polsce 2017
Wyniki rankingu stanowią cenne źródło wiedzy na temat zmian na rynku medycznym i kierunków jego rozwoju. (fot. pixabay)

Katowice, Łęczyca i Augustowo - w tych miastach znajdują się najlepiej zarządzane szpitale publiczne w 2017 roku.
• Spółka Magellan analizująca informacje na temat sytuacji szpitali w Polsce wybrała najlepiej zarządzane szpitale publiczne w 2017 roku.

• Liderami rankingu w poszczególnych kategoriach okazały się jednostki z Katowic, Łęczycy i Augustowa.

• Ranking obejmuje w sumie 301 publicznych placówek, którym przyznano punkty za efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamikę kontraktu z NFZ.

• O szpitalach w Polsce będzie również mowa podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W dniu 10 maja odbędą się dwa panele: Polski szpital 2017 – część 1 i 2.

Ranking Szpitali Publicznych 2017 obejmuje w sumie 301 publicznych jednostek służby zdrowia. Szpitale zostały podzielone na trzy kategorie w zależności od kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia.

O ocenie decydowała liczba punktów, przyznawanych w następujących kategoriach: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamika kontraktu z NFZ.

Najlepsze małe szpitale

Tegoroczną edycję rankingu w kategorii najmniejszych jednostek (z kontraktami z NFZ do wartości 29 mln złotych) wygrał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie, kierowany przez dyrektor Danutę Zawadzką. Uzyskał 52 punkty na 60 możliwych.

Na drugim miejscu uplasował się Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach z wynikiem 51 punktów.

Trzecie miejsce przypadło Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie, który zdobył 49 punktów.

Warto przypomnieć, że jednostki najmniejsze dysponują najniższymi budżetami. Ich pole manewrów finansowo-restrukturyzacyjnych jest więc dosyć wąskie.

Najlepsze średnie szpitale

W grupie szpitali, które mogą pochwalić się kontraktem z NFZ pomiędzy 30 a 69 mln zł zdecydowanie wyróżnił się Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy pod dyrekcją Andrzeja Pietruszki. Uzyskał aż 56 punktów, w tym maksymalną liczbę zarówno w przypadku efektywności aktywów, jak i rentowności sprzedaży. Poprawił tym samym drugą lokatę z ubiegłorocznego rankingu.

Kolejny w zestawieniu Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSW w Bydgoszczy, który rok temu wygrał w kategorii jednostek najmniejszych, zdobył o cztery punkty mniej. Również udało mu się osiągnąć najwyższe wskaźniki w dwóch kategoriach, w rentowności sprzedaży i w dynamice kontraktu z NFZ.

Trzecie miejsce w tym zestawieniu z wynikiem 50 punktów zajął Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku.

Najlepsze duże szpitale

Wśród największych szpitali (kontrakty warte ponad 70 mln złotych) liderem okazał się Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II. Placówka, której dyrektorem jest Marian Kreis, uzyskała najlepszy wynik ze wszystkich szpitali w rankingu – 57 punktów.

Na drugim miejscu znalazł się Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim z wynikiem 55 punktów, zaniżonym wyraźnie przez gorszy wynik w kategorii efektywność aktywów.

Trzecie miejsce zajął Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, zdobywając 53 punkty.

Sprawdź wszystkie 301 szpitali 

Magellan już od 2008 roku analizuje informacje o sytuacji szpitali w Polsce oraz przygotowuje corocznie raporty o kondycji finansowej sektora ochrony zdrowia. Stanowią one cenne źródło wiedzy na temat zmian na rynku medycznym i kierunków jego rozwoju. 

Autorem metodologii rankingu i obliczeń jest spółka Magellan. Weryfikacji danych finansowych zawartych w Rankingu Szpitali Publicznych 2017 dokonała firma doradcza Deloitte.

Jaką ocenę zdobyła lecznica w Twoim mieście? Sprawdź pełną listę 301 ocenionych szpitali, którą dodajemy w załączniku PDF.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.