Słupsk, Lublin, Warszawa, Łódź z preambułą Konstytucji RP w każdej szkole. Kraków będzie następny?

Po Warszawie i Lublinie przyszła kolej na Łódź. To kolejne miasto w Polsce, które zdecydowało się wprowadzić w życie pomysł Roberta Biedronia, prezydenta Słupska. W czwartek (09.11) preambuła Konstytucji RP znalazła się w pierwszych szkołach. Docelowo dokument trafi do każdej miejskiej placówki.
Słupsk, Lublin, Warszawa, Łódź z preambułą Konstytucji RP w każdej szkole. Kraków będzie następny?
Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi poinformował o wprowadzeniu w mieście pomysłu Roberta Biedronia (fot. Facebook/Tomasz Trela)

Nietypową lekcję obywatelskiego wychowania zainicjowali łódzcy radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie ukrywają, że pomysł skopiowali od Roberta Biedronia, który na początku września 2017 zainaugurował akcję „Konstytucja w każdej klasie". Jak tłumaczył ideę projektu, w ten sposób chce jeszcze bardziej zaangażować młodzież w działania demokratyczne w mieście. Wcześniej prezydent Słupska sam prowadził w szkołach lekcje demokracji – opowiadał młodzieży o miejskim budżecie.

- Młodzi ludzie powinni wiedzieć, że konstytucja jest i wciąż obowiązuje. Słowa z preambuły powinny być dla nich najlepszym drogowskazem - mówił Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi podczas spotkania w Gimnazjum nr 1, gdzie dziś (09.11) powieszona została pierwsza preambuła. 

Wiceprezydent zapewniał też, że w najbliższym czasie dokument będzie można przeczytać w każdej łódzkiej placówce oświatowej od przedszkola po szkoły średnie, ale także w pozaszkolnych placówkach edukacyjnych, na przykład świetlicach czy bibliotekach. 

Pod koniec października o zainspirowaniu się akcją Biedronia poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, która osobiście zawiesiła dokument w pierwszej placówce. 

-  Zachęcam do analizy tego ważnego aktu demokracji i kondycji naszego społeczeństwa. Mówmy o Konstytucji, przestrzegajmy jej wartości. Niech to będzie nasz kompas w tych trudnych czasach - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy

Z podobna inicjatywą wyszli krakowscy radni PO oraz Przyjaznego Krakowa, jednak pojawiły się zgrzyty. Okazuje się, że pomysł nie spodobał się miejskim radnym Prawa i Sprawiedliwości. 

W październiku podobnie sytuacja wyglądała w Lublinie. Jednak tam ostatecznie miejscy radni przyjęli uchwałę ws. preambuły w każdej szkole. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dobrze wiedzieć co może się stać jak "ruchy oddolne" będą kręcić w konstytucji... wpolityce.pl/polityka/366158-dramat-w-wielkiej-brytanii-para-gejow-adoptowala-18-miesieczna-dziewczynke-dwa-tygodnie-pozniej-zostala-smiertelnie-pobita

..., 2017-11-09 17:51:45 odpowiedz

Do "postępowców" - Konstytucja RP wyraźnie mówi o organizacjach wywrotowych "Art. 13. Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, któ...rych program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa." oraz o małżeństwie "Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej." Niestety ruchy "oddolne obrony Konstytucji" nie mają oparcia w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, wręcz przeciwnie. rozwiń

obywatel miasta, 2017-11-09 14:42:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE