PARTNER PORTALU
  • BGK

XIX Manifa w 6 miastach. Znamy hasło i termin

  • TK    14 lutego 2018 - 12:40
XIX Manifa w 6 miastach. Znamy hasło i termin
Ogłoszenie hasła odbyło się na ul. Hożej w Warszawie (Fot. Lan Pham)

"Aborcja nie policja. Pomoc wzajemna, nie przemoc systemowa." - pod takim hasłem przejdzie tegoroczna, XIX warszawska Manifa. Hasło zostało ogłoszone przez Porozumienie Kobiet 8 Marca na ul. Hożej w Warszawie.
Manifa to doroczna akcja środowisk feministycznych, organizowanych w związku z Dniem Kobiet. Przemarsze odbywają się w różnych miastach Polski, i co roku pod innym hasłem. We wtorek (13 lutego), ogłoszono hasło tegorocznej Manify: Aborcja nie policja. Pomoc wzajemna, nie przemoc systemowa.

Jak tłumaczą organizatorki, hasło nie jest przypadkowe. Przypominają, że w 1993 r. weszła w życie ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Mija 25 lat od wprowadzenia przepisów, nazywanych przez feministki "zakazem aborcji".

"Nasz głośny sprzeciw został wtedy z premedytacją zignorowany. Przez te wszystkie lata, które upłynęły od wprowadzenia zakazu, my nadal przerywamy ciąże. Potrafimy się wspierać i pomagać sobie w organizacji zabiegów w prywatnych gabinetach, zbieramy na nie pieniądze, zamawiamy leki na wywołanie poronienia. Wszystko w atmosferze lęku, że ktoś nas przyłapie." - czytamy w komunikacie stowarzyszenia Porozumienie Kobiet 8 Marca.

Czytaj także: Krakowska radna Anna Szybist występuje z PO.

Jak mówią organizatorki Manify, w tym roku chcą także zwrócić uwagę na - ich zdaniem - upolitycznienie policji. Ich zdaniem, policja "chroni ludzi władzy, których powinnością jest służyć nam, a nie nas terroryzować. Chroni bogatych przed biednymi. Mamy dość tej symbolicznej policji – koalicji państwa z kościołem i kapitałem, władzy, która generuje nierówności i ubóstwo, wykluczenie i marginalizację wielu grup".

W tym roku, warszawska Manifa odbędzie się 4 marca o godz. 14. Start z Placu Defilad. Dzień przed warszawską idzie Manifa w Łodzi, 3 marca. 8 marca w Trójmieście i Krakowie 10 marca w 6 miastach: Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie, Toruniu, Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Ronald Reagan, 2018-02-16 12:07:42

    Zauważyłem, że wszyscy którzy popierają aborcję zdążyli się już urodzić.