PARTNER PORTALU
  • BGK

Siedem nowych miast od 2018 r. Nowy rok przyniesie zmiany administracyjne na mapie Polski

  • AW    29 grudnia 2017 - 12:04
Siedem nowych miast od 2018 r. Nowy rok przyniesie zmiany administracyjne na mapie Polski
Wiślica jest jedną z 7 gmin, które uzyskają status miasta 1 stycznia 2018 r. (fot. commons.wikimedia.org/Jakub Hałun)

Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce to gminy, które od 1 stycznia 2018 r. uzyskają status miasta. Tym samym liczba miast w Polsce wzrośnie do 930.
• Od 2018 r. na administracyjnej mapie Polski pojawi się siedem nowych miast.

• Rząd podjął decyzję o przyznaniu tego statusu gminom: Józefów nad Wisłą, Otyń, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce.

• Ponadto z początkiem 2018 r. kilka gmin powiększy swoje terytoria.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło uwagę, że pięć z siedmiu nowych miast miało już ten status w przeszłości (nie zaliczają się do tej grupy Sanniki i Tułowice).

Przypomniano, że Józefów nad Wisłą miał prawa miejskie w latach 1687-1868 r. Otyń był już miastem w latach 1329-1945, podobnie jak Łagów, który z praw miejskich korzystał w latach 1375-1869, a także Radoszyce (1370-1870). Z kolei Wiślicy prawa miejskie zostały nadane przed 1326 r. - miejscowość utraciła je po powstaniu styczniowym w roku 1869.

- Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść jej także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej, a także możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich - podkreślił resort spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA poinformowało, że Rada Ministrów przesunęła o rok termin zmiany statusu miejscowości Chełmiec.

- Analizując sprawę, wzięto pod uwagę wątpliwości zasygnalizowane w wystąpieniu radnych gminy Chełmiec dotyczące przeprowadzonych konsultacji. Ponieważ nie zostały one wyjaśnione, MSWiA podtrzymało stanowisko przesunięcia terminu wejścia w życie zmiany dotyczącej nadania statusu miasta. Pozwoli to wszystkim zainteresowanym na ponowną analizę tej kwestii, w tym na rzetelne skonsultowanie z mieszkańcami - argumentowano.

Resort zwrócił uwagę, że w przeprowadzonych do tej pory konsultacjach 75 proc. mieszkańców miejscowości (sołectwa) Chełmiec było za zmianą statusu (przy frekwencji 54 proc.), jednak w pozostałej części gminy (bez wspomnianego sołectwa) w konsultacjach wzięło udział zaledwie 3 proc. mieszkańców. "Zdecydowana większość z nich, bo aż 64,77 proc., sprzeciwiła się zmianie statusu miejscowości. Warto dodać, że cała gmina Chełmiec liczy blisko 28 tys. mieszkańców" - napisano w komunikacie.

MSWiA podkreśliło, że od początku 2018 r. w Polsce będzie istnieć już 930 miast. Według danych GUS, w 2017 roku istniały w Polsce 923 miasta. Były to 302 gminy miejskie oraz 621 miast położonych w gminach miejsko-wiejskich.

Przypomnijmy, że 2018 r. przyniesie też zmiany dotyczące granic obecnych miast. Powiększy się miasto Ostrołęka. Zmiana granic dotyczyć będzie też gminy Choceń i gminy Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie ), gmin Czarnia i Myszyniec (woj. mazowieckie), gmin Ogrodzieniec i Pilica (woj. śląskie), Miasta Konin i gminy Stare Miasto (woj. wielkopolskie). W ostatnim przypadku chodzi o przyłączenie do Konina obszaru, na którym znajduje się oczyszczalnia ścieków służąca wyłącznie mieszkańcom miasta Konin. Właściciel oczyszczalni - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Koninie zobowiązany będzie płacić gminie Stare Miasto podatek od gruntów, budynków i budowli. Większe mają też stać się miasta Otmuchów i Jarocin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.