PARTNER PORTALU
  • BGK

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna: Anna Streżyńska podpisała umowę o pilotażu w Lublinie

  • MIW    15 lutego 2017 - 13:04
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna: Anna Streżyńska podpisała umowę o pilotażu w Lublinie
Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska podczas podpisania umowy w Lublinie. (fot. twitter.com)

• W kuratorium oświaty w Lublinie została podpisana umowa dotycząca realizacji w tym mieście pilotażowego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
• Stronami umowy są: miasto Lublin oraz instytut badawczy NASK. Dokument parafowała także minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
• Zdaniem minister Streżyńskiej, dotychczasowe działania rządu, samorządów czy organizacji pozarządowych w sprawie cyfryzacji w edukacji miały rozproszony charakter.
Jak zapowiada resort cyfryzacji w 2018 r. wszystkie szkoły w Polsce (ok. 30,5 tys.) mają być podłączone do internetu i połączone w jedną, spójną sieć - Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.

- Wszystkie dzieciaki mają mieć te same szanse, te same możliwości wykorzystywania platform edukacyjnych, materiałów edukacyjnych, żeby rozwijać się, kształcić, konkurować z innymi, bawić się, spotykać rówieśników z innych stron świata on-line – powiedziała w Lublinie Anna Streżyńska.

OSE ma być siecią wirtualną, opartą na istniejącej infrastrukturze szerokopasmowej (wybudowanej ze środków komercyjnych, jak i przy udziale dofinansowania ze środków publicznych, w szczególności Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa).

- Za tym stoi 3,5 mld zł całościowej inwestycji w sieć szerokopasmową w Polsce, która nie tylko obejmie szkoły, ale także te najbardziej wykluczone „białe” obszary w Polsce, w ramach konkursów organizowanych w pierwszej osi programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – powiedziała Streżyńska.

Fazę pilotażową projektu realizuje instytut badawczy NASK. Zadaniem instytutu jest dostarczanie szkołom usług dostępu do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s wraz z usługami bezpieczeństwa. W ramach pilotażu do szkół trafiają nowoczesne materiały edukacyjne. Szkoły otrzymują także wsparcie w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych.

Czytaj : Ministerstwo Cyfryzacji: Przepustowość 200 MB to oczywistość

Minister Streżyńska powiedziała, że dotychczas było dużo inicjatyw podejmowanych przez rządy, samorządy, czy organizacje pozarządowe, dotyczących cyfryzacji w edukacji, ale miały one dosyć rozproszony charakter. W OSE – jak tłumaczyła - chodzi o to, żeby zintegrować te działania i „stworzyć takie same szanse dla wszystkich dzieci w całej Polsce”.

Ponadto – jak zaznaczyła – dodatkowo 120 mln zł przeznaczono na naukę kodowania dla nauczycieli i uczniów, głównie w ośrodkach wiejskich i wiejsko-miejskich.

Porozumienie podpisane w Lublinie dotyczy włączenia do OSE budowanego tam zintegrowanego systemu informatycznego dla 160 miejskich szkół, z dostępem do internetu o przepustowości 1Gb/s.

- W Lublinie powstała inicjatywa, która odpowiada moim najśmielszym snom, z którymi przyszłam do ministerstwa licząc bardzo na to, że do każdej szkoły doprowadzimy taki jednogigowy internet – powiedziała Streżyńska.

Czytaj : Jak będzie wyglądać nauka programowania w szkołach?

Jak przypomina resort cyfryzacji aktualnie trwają w nim prace nad projektem ustawy, umożliwiającym realizację pełnego programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. 31 stycznia zakończyły się konsultacje społeczne projektu. Pilotaż ma za zadanie praktyczne przetestowanie planów budowy i eksploatacji sieci. Doświadczenia pozyskane w jego trakcie zostaną uwzględnione przy realizacji całości projektu.

NASK od kwietnia zeszłego roku prowadzi pilotaż programu OSE, który obejmuje m.in. podłączenie 26 szkół z woj. mazowieckiego i podlaskiego do sieci dostępu do internetu o przepustowości do 1 Gb/s.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.