PARTNER PORTALU
 • BGK

Dla wielu z tych miejscowości dziś najważniejszy dzień w roku

 • MIW    14 kwietnia 2017 - 06:46
Dla wielu z tych miejscowości dziś najważniejszy dzień w roku
Najsłynniejsze Misterium Męki Pańskiej odbywa się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. (fot. mat. UM Kalwaria Zebrzydowska)

Kalwaria Zebrzydowska, Piekary Śląskie, Czerwińsk. Gdzie jeszcze misteria Męki Pańskiej?
Najsłynniejsze Misterium Męki Pańskiej w Wielki Piątek odbywa się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, ale nie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie dziś zaplanowano takie uroczystości.

Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku przyciąga do Kalwarii Zebrzydowskiej w Małopolsce kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Tutejsze sanktuarium – zwane „Polską Jerozolimą” – od 1999 r. figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od roku 2000 stanowi Pomnik Historii Polski (pierwsze uroczystości pasyjne w tym miejscu odnotowano na początku XVII wieku).

Piątkowe uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął o godz. 6 rano poranny sąd „U Kajfasza”, po którym o godz. 8 odczytany zostanie dekret „U Piłata” (słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski ks. arcbp Marek Jędraszewski), a 30 minut później rozpocznę się Droga Krzyżowa na Wzgórze Ukrzyżowania.

Misteria Męki Pańskiej odbędą się także w Piekarach Śląskich (przy tamtejszej Bazylice o godz. 9 odbędą się Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a o godz. 15 Droga Krzyżowa); Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu (Misterium rozpocznie się o godz. 12 przed kaplicą Domku Matki Bożej, o godz.16 planowana jest Liturgia Męki Pańskiej w kościele), Wejherowie i Strzebielinie na Pomorzu; Suchedniowie (woj. świętokrzyskie), Tomaszowie Lubelskim oraz Czerwińsku na Mazowszu (tutaj w trakcie uroczystości usłyszeć będzie muzykę wykonywaną na oryginalnych instrumentach pojawiających się na kartach Biblii). Misterium Męki Pańskiej odbędzie się wieczorem w Wielki Piątek także na Starym Mieście w Gdańsku oraz na bydgoskim Fordonie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Tomasz, 2017-04-14 09:12:23

  Do Cierpliwy Polak Nie będę Ci tłumaczył czym jest Misterium Męki Pańskiej, bo trudno tłumaczyć komuś kto najwyraźniej nie wierzy. Natomiast na poziomie przeżyć duchowych świeckich mam pytanie: Bywasz w teatrze? Przeżywasz czasem Katharsis związane z dobrym spektaklem? Jeśli tak, to jest to część o...dpowiedzi dla Ciebie. Nie oceniaj ludzi negatywnie tylko dlatego, że ich nie rozumiesz. Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę  rozwiń
 • Ćierpliwy Polak, 2017-04-14 07:30:23

  Ciemnogród i moherowa mafia purpuratów !