Dla wielu z tych miejscowości dziś najważniejszy dzień w roku

Kalwaria Zebrzydowska, Piekary Śląskie, Czerwińsk. Gdzie jeszcze misteria Męki Pańskiej?
Dla wielu z tych miejscowości dziś najważniejszy dzień w roku
Najsłynniejsze Misterium Męki Pańskiej odbywa się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. (fot. mat. UM Kalwaria Zebrzydowska)

Najsłynniejsze Misterium Męki Pańskiej w Wielki Piątek odbywa się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, ale nie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie dziś zaplanowano takie uroczystości.

Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku przyciąga do Kalwarii Zebrzydowskiej w Małopolsce kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Tutejsze sanktuarium – zwane „Polską Jerozolimą” – od 1999 r. figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a od roku 2000 stanowi Pomnik Historii Polski (pierwsze uroczystości pasyjne w tym miejscu odnotowano na początku XVII wieku).

Piątkowe uroczystości w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczął o godz. 6 rano poranny sąd „U Kajfasza”, po którym o godz. 8 odczytany zostanie dekret „U Piłata” (słowo pasterskie wygłosi metropolita krakowski ks. arcbp Marek Jędraszewski), a 30 minut później rozpocznę się Droga Krzyżowa na Wzgórze Ukrzyżowania.

Misteria Męki Pańskiej odbędą się także w Piekarach Śląskich (przy tamtejszej Bazylice o godz. 9 odbędą się Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, a o godz. 15 Droga Krzyżowa); Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu (Misterium rozpocznie się o godz. 12 przed kaplicą Domku Matki Bożej, o godz.16 planowana jest Liturgia Męki Pańskiej w kościele), Wejherowie i Strzebielinie na Pomorzu; Suchedniowie (woj. świętokrzyskie), Tomaszowie Lubelskim oraz Czerwińsku na Mazowszu (tutaj w trakcie uroczystości usłyszeć będzie muzykę wykonywaną na oryginalnych instrumentach pojawiających się na kartach Biblii). Misterium Męki Pańskiej odbędzie się wieczorem w Wielki Piątek także na Starym Mieście w Gdańsku oraz na bydgoskim Fordonie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Cierpliwy Polak Nie będę Ci tłumaczył czym jest Misterium Męki Pańskiej, bo trudno tłumaczyć komuś kto najwyraźniej nie wierzy. Natomiast na poziomie przeżyć duchowych świeckich mam pytanie: Bywasz w teatrze? Przeżywasz czasem Katharsis związane z dobrym spektaklem? Jeśli tak, to jest to część o...dpowiedzi dla Ciebie. Nie oceniaj ludzi negatywnie tylko dlatego, że ich nie rozumiesz. Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę rozwiń

Tomasz, 2017-04-14 09:12:23 odpowiedz

Ciemnogród i moherowa mafia purpuratów !

Ćierpliwy Polak, 2017-04-14 07:30:23 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE