PARTNER PORTALU
  • BGK

Księża w czasie kolędy wspomogą policję

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 11:44
Księża w czasie kolędy wspomogą policję
(fot. Shutterstock)

Przygotowane przez policję ulotki z ostrzeżeniem przed oszustami oraz apelem o noszenie odblasków rozdadzą księża podczas wizyt duszpasterskich w Lubelskiem.
"Celem akcji jest zachęcanie do stosowania odblasków przez pieszych oraz ostrzeganie seniorów przed oszustami. Policyjny apel przekażą księża podczas wizyt duszpasterskich" - oznajmiła rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie Renata Laszczka-Rusek.

Kilka tysięcy ulotek przygotowali policjanci z wydziałów prewencji oraz ruchu drogowego KWP w Lublinie. Na jednej stronie ulotki są wypisane porady i zasady postępowania, dzięki którym można uniknąć kłopotów i nie stać się ofiarą przestępstwa oszustwa.

"Głównymi zagrożeniami są przestępstwa dotyczące wyłudzenia pieniędzy od osób starszych metodą na wnuczka, czy policjanta. Ofiarami są zazwyczaj osoby starsze. Sprawcy wykorzystują ich empatię, dobroć i chęć niesienia pomocy. Skutki takich zdarzeń są bardzo poważne. To straty finansowe, którym często towarzyszą utrata zdrowia, zaufania do ludzi i wycofanie z aktywnego życia społecznego" - poinformowała Laszczka-Rusek.

Na drugiej stronie ulotki znajduje się apel o noszenie elementów odblaskowych na drodze i informacja o obowiązku noszenia przez pieszych po zmroku odblasków poza obszarem zabudowanym.

W województwie lubelskim w 2016 roku w wypadkach drogowych zginęło 44 pieszych, a rok wcześniej - 64. Jak zaznaczyła Laszczka-Rusek do wielu wypadków dochodzi poza obszarem zabudowanym, nieoświetlonym, gdzie pieszy nie miał niestety żadnych elementów odblaskowych.

Rozpowszechnianie apeli policji podczas wizyt duszpasterskich odbywa się w w województwie lubelskim już po raz drugi. Przed rokiem duchowni rozdali około 10 tys. ulotek ostrzegających przed oszustami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.