PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: Lokomotywa pomnikiem historii-symbolem Lubelskiego Lipca 1980

  • PAP/JS    16 lipca 2017 - 17:18
Lublin: Lokomotywa pomnikiem historii-symbolem Lubelskiego Lipca 1980
Krzysztof Żuk Fot. mat. pras.

Lokomotywa parowa, którą w czasie strajku w lipcu 1980 r. zatrzymali kolejarze w Lublinie, będzie symbolicznym pomnikiem Lubelskiego Lipca 1980, czyli fali strajków, które latem 1980 r. przetoczyły się przez Lubelszczyznę.
• W uroczystościach rocznicowych w Lublinie wzięli udział związkowcy, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, samorządowcy.

• Protesty w regionie - nazwane potem Lubelskiem Lipcem 1980 - rozpoczęły się 8 lipca w zakładach PZL Świdnik.

Pomnik-parowóz odsłonił w niedzielę (16 lipca) podczas obchodów 37. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk. "Chcemy, żeby lokomotywa nie uległa zniszczeniu, ale stanowiła pewnego rodzaju symbol pamięci o wydarzeniach zrywu solidarnościowego tamtych dni. Ten symbol jest ważnym elementem naszej historii" - powiedział Żuk.

Parowóz wyprodukowany w Zakładach Przemysłu Metalowego im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu w 1950 r., to jedna z lokomotyw, którą w lipcu 1980 r. zatrzymali strajkujący kolejarze, kiedy zablokowali węzeł kolejowy. 67-letnia lokomotywa, ustawiona na terenie dawnej lokomotywowni, od 1988 r. była traktowana jako pomnik dedykowany pamięci pracujących na Lubelszczyźnie kolejarzy. "Od kilku lat nie miał się kto nią zająć, przykro było patrzeć, jak rdzewieje i niszczeje" - powiedział szef kolejarskiej Solidarności w Lublinie Mirosław Oleszczuk, który podjął starania, aby opiekę nam parowozem przejęło miasto Lublin.

Miasto Lublin wydzierżawiło parowóz wraz z fragmentem torowiska na 10 lat od PKP Cargo. Lokomotywa została odmalowana. Miasto planuje też remont parowozu. "Jesienią zamówiona będzie ekspertyza, która określi, jaki jest stan lokomotywy oraz ile kosztować będzie jej remont" - powiedziała rzeczniczka prezydenta Lublina Beata Krzyżanowska.

Oleszczuk dodał, że będzie czynił starania, aby na terenie dawnej lokomotywowni, gdzie stoją obecnie puste budynki, powstało muzeum lub miejsce pamięci, które będą mogli odwiedzać podróżni. "Ta lokomotywa jest widoczna z dworca i już budzi zainteresowanie, ludzie przychodzą, oglądają, robią sobie zdjęcia. Warto byłoby, aby mogli się dowiedzieć więcej o historii tego miejsca" - zaznaczył.

W uroczystościach rocznicowych w Lublinie wzięli udział związkowcy, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, samorządowcy. Złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajk na kolei oraz przed pomnikiem "Doli Kolejarskiej" w pobliżu dawnej lokomotywowni.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że odsłonięty pomnik-parowóz jest symbolem zasług lubelskich kolejarzy, bo strajk w lokomotywowni miał znaczenie nie tylko jako protest przeciwko łamaniu praw pracowniczych, ale także jako "zaczyn przełomowych zmian". "Lubelski Lipiec stanowi preludium polskiego sierpnia i już na zawsze zostanie tak zapisany na kartach polskiej historii" - napisał Duda. Prezydent wyraził wdzięczność mieszkańcom Lubelszczyzny, uczestnikom tamtych wydarzeń, "za utorowanie drogi do wolnej Polski".

List do uczestników obchodów skierował również prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wyraził w nim wdzięczność uczestnikom strajków w lipcu 1980 za to, że "potrafili się zorganizować i sprzeciwić", że "upomnieli się o naszą godność". Zdaniem Kaczyńskiego etos Solidarności to dziedzictwo, które należy pielęgnować. "Okoliczności się zmieniają, warunki życia ulegają zmianie, ale elementarne wartości wciąż pozostają takie same. To, czy będziemy im wierni, zależy od nas samych"- napisał Kaczyński. "Wspominając Lubelski Lipiec odwołujemy się do tego, co w naszej narodowej tradycji najpiękniejsze, najbardziej wartościowe" - zaznaczył prezes PiS.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.