PARTNER PORTALU
  • BGK

Rodacy ze Wschodu spędzą Wielkanoc w Lublinie

  • jm/PAP    16 kwietnia 2017 - 09:53
Rodacy ze Wschodu spędzą Wielkanoc w Lublinie
Mieszkańcy Lublina ugoszczą w Wielkanoc Polaków ze Wschodu. (fot. pixabay)

35-osobowa grupa Polaków ze Wschodu przyjechała w sobotę (15 kwietnia) do Lublina na Święta Wielkanocne, które spędzą w domach mieszkańców miasta.
• Świąteczne wizyty stały się tradycją. Lublinianie podejmują rodaków ze Wschodu już po raz 18.

• Gości, wśród których są potomkowie dawnych zesłańców, uroczyście powitano w sobotę na Placu Zamkowym w Lublinie.

• Polacy ze Wschodu spotkają się również z parą prezydencką.

- Witamy was na polskiej, na waszej ziemi. Czujcie się jak u siebie w domu, macie do tego prawo - mówił inicjator i organizator wizyt, prezes Stowarzyszenia "Wspólne Korzenie" Zbigniew Wojciechowski witając gości ze Wschodu.

Do Lublina przyjechali Polacy z odległych krańców Rosji i Kazachstanu, a także wschodniej Ukrainy oraz Białorusi. Są goście z Omska, Nowosybirska, Gornoałtajska, Krasnogorska, Bijska, Barnauła, często osoby starsze, mówiące łamaną polszczyzną.

Przybysze ze wzruszeniem witali się z lublinianami. Mówili, że bardzo cieszą się z zaproszenia. Opowiadali dziennikarzom o sobie, swoich losach, polskich korzeniach.

Natalia Bałabanowa z Nowosybirska mówiła, że czuje się Polką, jej panieńskie nazwisko brzmi: Rębisz. - Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. mój dziadek został ranny i trafił do szpitala na Ukrainie. Tam ożenił się pielęgniarką, Polką, która się nim opiekowała. Wkrótce potem oboje zostali zesłani na Syberię, trafili do Nowosybirska. Dziadek pracował jako piekarz, w 1937 r. został rozstrzelany - opowiadała.

Mieszkańcy Lublina, którzy przyszli, aby zabrać przybyszy do swoich domów, mówili dziennikarzom, że czują się zobowiązani okazać gościnność rodakom. Chcą im pokazać rodzinne polskie święta, a także jak wygląda teraz życie w Polsce - mówili.

Rodacy ze Wschodu pozostaną w Polsce przez cały poświąteczny tydzień. Pojadą na wycieczkę do Krakowa, Częstochowy i Warszawy. W stolicy odwiedzą Sejm i Senat. - W piątek przyjmie ich para prezydencka - zapowiedział Wojciechowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.