PARTNER PORTALU
  • BGK

Gorzów Wlkp.: Rada miasta przyjęła projekt nowej sieci szkół

  • PAP/JS    15 lutego 2017 - 20:55
Gorzów Wlkp.: Rada miasta przyjęła projekt nowej sieci szkół
Prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki (fot. mat. pras)

• W Gorzowie Wlkp. trzy gimnazja będą przekształcone w podstawówki, dziewięć zostanie włączonych do szkół podstawowych, z którymi tworzą zespoły, a cztery będą funkcjonowały do czasu wygaszenia.
• Rada miejska przyjęła uchwały intencyjne dot. nowej sieci szkół.
"Cieszę się, że radni podjęli decyzję pozytywną w kwestii tych uchwał. Oczywiście, że będą różne głosy polityczne mówiące o tej reformie. Podobnie było w momencie, kiedy wprowadzano gimnazja" - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

W mieście funkcjonuje 16 gimnazjów, które do końca sierpnia 2019 r. zakończą działalność edukacyjną. Trzy z nich zostaną przekształcone w szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi, cztery będą funkcjonowały do czasu wygaszenia, a dziewięć pozostałych zostanie włączonych do podstawówek, z którymi tworzą obecnie zespoły szkół. Zmiana sieci szkół pociągnie za sobą zmianę zasięgu niektórych obwodów i powstanie nowych.

"Dzisiaj najważniejsze jest to, że Rada Miasta dała nam jasny sygnał - urzędnikom, że możemy tą reformę przeprowadzać. Robimy wszystko, żeby skutki reformy były jak najmniejsze, żeby najmniej odczuli je nasi pracownicy, urzędnicy, a przede wszystkim nauczyciele, a w konsekwencji najważniejsi dla nas uczniowie" - powiedział Wójcicki.

Według dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Eugeniusza Kurzawskiego w pierwszym etapie wdrażania reformy nie ma groźby wielkiej skali zwolnień nauczycieli.

"W tym pierwszym etapie, teraz do września, myślę, że tych ruchów kadrowych, jeśli chodzi o zwolnienia, nie będzie zbyt wiele. Będą przemieszczenia. Jeżeli jest dobre współdziałanie dyrektorów szkół i to na wszystkich poziomach, to są możliwości przesunięć, jeżeli chodzi o etaty, nawet o godziny uzupełniania etatów. Takie sytuacje będą miały miejsce, aczkolwiek nie mogę zapewnić, że nie będzie żadnych zwolnień" - wyjaśnił Kurzawski.

Podjęte w środę (15 luty) uchwały zostaną przekazane do Lubuskiego Kuratorium Oświaty w celu ich zaopiniowania. Czas na podjęcie uchwał docelowych samorządy mają do końca marca br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.