PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: Powiaty, gminy, miasta razem dla szkolnictwa branżowego

  • aw    14 grudnia 2017 - 16:54
Lubuskie: Powiaty, gminy, miasta razem dla szkolnictwa branżowego
Dzięki projektowi swoje kompetencje zawodowe podnoszą również uczniowie szkół (fot. ilustracyjne:zszpbo.zgora.pl)

Wsparcie dla nauczycieli i uczniów, doposażenie szkół oraz wiele innych działań realizowanych jest w ramach 24 projektów prowadzonych przez powiaty, a dotyczących modernizacji kształcenia zawodowego w województwie lubuskim. Plany są ambitne.
• Głównym celem projektu jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia uczniów szkół i placówek oświatowych kształcenia zawodowego.

• Projektem objęci są uczniowie i nauczyciele szkół prowadzących ponadgimnazjalne kształcenie zawodowe na terenie województwa lubuskiego.

• Kwota projektów wynosi ponad 172 mln zł, wartość dofinansowania ponad 161 mln zł, a wartość wkładu własnego - 11,6 mln zł.

- Bardzo ważne jest dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy. Szkolnictwo zawodowe ma się zmienić. Projekt jest duży, a zadanie pracochłonne. W projekcie bierze udział 12 powiatów, 5 gmin, miasta Zielona Góra i Gorzów Wlkp., 5 szkół ministerialnych (3 rolnicze, 2 leśne) – wymienia wicemarszałek lubuski Romuald Gawlik.

Założenia i dotychczasowe efekty programów

- Liczba nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu objętych wsparciem w programie to 527 osób. Do dnia dzisiejszego osiągnięto wskaźnik na poziomie 186 nauczycieli, co stanowi 35,29 proc. założonej wartości ogólnej. Liczba uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego uczestniczących w stażach i praktykach u pracodawcy: do końca 2018 roku – 1 773 uczniów, do końca 2023 roku – 5 081 uczniów. Do dnia dzisiejszego osiągnięto wskaźnik na poziomie 813 uczniów, co stanowi 16 proc. założonej wartości ogólnej – wymienia wicemarszałek.

Jak dodaje, w ramach projektu realizowane będą trzy typy działań wspierające kształcenie zawodowe, tj:

- podniesienie jakości kształcenia i szkolenia zawodowego, w tym rozwój współpracy szkół i placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym,

- tworzenie i rozwój ukierunkowanych branżowo centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz tworzenie innych zespołów realizujących zadania zbieżne z zadaniami CKZiU,

- rozwój doradztwa edukacyjno-zawodowego.

Realizacja projektu przyczynić się ma do podniesienia jakości kształcenia zawodowego.

Wsparcie dla nauczycieli i uczniów

- Ze wsparcia korzystają nauczyciele przedmiotów zawodowych, którzy podnoszą swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych. Szkoły zyskują wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, która posiada wiedzę o innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w branżach w zakresie nauczanych przedmiotów – podkreśla urząd marszałkowski.

Dzięki projektowi swoje kompetencje zawodowe podnoszą również uczniowie szkół zawodowych, poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach, które wykraczają poza program nauczania i nie są zapewnione przez szkoły. Ponadto co najmniej 5000 uczniów zostanie skierowana do pracodawców i przedsiębiorców na odpłatne praktyki i staże.

- Tam dowiedzą się jak wygląda praca w danym przedsiębiorstwie, poznają najnowsze techniki i rozwiązania, będą pracować na sprzętach używanych w danych dziedzinach zawodowych – twierzdi wicemarszałek.

Sprzęty nowej generacji

Projekt przewiduje także modernizację oferty kształcenia zawodowego i dostosowanie jej do potrzeb lokalnego rynku pracy, tak aby uczniowie mieli szansę korzystać w szkołach ze sprzętów nowej generacji, kształcić się pod okiem wysoko wykwalifikowanej kadry oraz zdawać egzaminy zawodowe, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, w placówkach, w których się kształcą.

- Młodzież gimnazjalna często nie ma ukierunkowanych planów co do swojej dalszej edukacji i staje przed trudnym decyzją jaką jest wybór szkoły. Nie bez znaczenia jest dla nich baza dydaktyczna szkoły. Placówki, w których naucza się w oparciu o nowoczesne metody i na nowoczesnym sprzęcie cieszą się większym zainteresowaniem młodzieży gimnazjalnej, dla której szkolnictwo zawodowe powoli przestaje być tą mniej atrakcyjną formą kontynuowania edukacji, a staje się drogą do zdobycia zawodu i dobrze płatnej pracy – kontynuuje Romuald Gawlik.

Działania projektowe w woj. lubuskim skupią się także na rozwoju doradztwa zawodowego. Chodzi o to, aby uczniowie mieli wsparcie certyfikowanych doradców zawodowych, którzy śledzą zmiany i tendencje rynku pracy w danym regionie i którzy są w stanie pomóc i doradzić w wyborze dalszej ścieżki zawodowej młodzieży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.