PARTNER PORTALU
  • BGK

Nabór wniosków, restrukturyzacja małych gospodarstw: Jest problem z pozyskaniem unijnych pieniędzy

  • farmer.pl    20 kwietnia 2017 - 12:57
Nabór wniosków, restrukturyzacja małych gospodarstw: Jest problem z pozyskaniem unijnych pieniędzy
O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów (fot.pixabay)

Trwa nabór wniosków w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw” z PROW 2014-2020. To pierwszy nabór wniosków z tego działania. Jak się okazuje, skorzystanie z tych pieniędzy nie jest łatwe.
O wsparcie mogą ubiegać się posiadacze gospodarstw o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro, a realizacja związanego z pomocą biznesplanu ma doprowadzić do osiągnięcia wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa do co najmniej 10 tys. euro i co najmniej o 20 proc. w stosunku do wielkości wyjściowej.

Warunkiem jest też m.in. podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie jako rolnik nieprzerwanie przez co najmniej ostatnie 24 miesiące poprzedzające miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy i w tym okresie nie prowadzenie innej działalności gospodarczej.

O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów – nie może ich być mniej niż 10. Punktowane są: kwalifikacje zawodowe, rodzaj planowanej produkcji, kompleksowość biznesplanu, wpływ na realizację celów związanych z ochroną środowiska i klimatu oraz innowacyjnością i unowocześnianiem, a także docelowa wielkość ekonomiczna gospodarstwa.

Rolnicy mają z tym problem. Dla przykładu całym powiecie strzelecko-drezdeneckim nie znalazł się żaden rolnik, spełniający wymogi.

- W całym województwie lubuskim wsparcie mogło otrzymać 1000 gospodarstw – mówi Adam Janczak. - Okazuje się, że w powiecie nie przygotujemy żadnego wniosku. Nie wiem, jak wygląda to w województwie, jeśli w każdym powiecie jest podobnie – pieniądze pozostaną.

 

Więcej czytaj na farmer.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • sulok, 2017-04-21 08:00:39

    Może pora się zastanowić i zmienić wymogi przynajmniej w tym zakresie czyli w przypadku małych gospodarstw - proponuję wykreślić wymóg ubezpieczenia w KRUS ie. Jest przecież w Polsce duża liczba gospodarstw małych, które są prowadzone przez ludzi ubezpieczonych w ZUS ie. Wtedy pieniądze nie zostaną....  rozwiń