PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 7 mln euro na projekty transgraniczne w województwie lubuskim

  • PAP/MIW    17 kwietnia 2018 - 14:02
Ponad 7 mln euro na projekty transgraniczne w województwie lubuskim
Wyremontowanych zostanie blisko 19 km dróg i zbudowanych prawie 5 km nowych tras dla cyklistów. (fot. pixabay.com)

Ponad 7 mln euro trafi do lubuskich samorządów na realizację sześciu projektów pogłębiających transgraniczną współpracę i rozwój z Programu Interreg Brandenburgia – Polska. Największa kwota dotyczy modernizacji i rozbudowy infrastruktury drogowej. We wtorek (17.04) te przedsięwzięcia przedstawił członek Zarządu Woj. Lubuskiego Tadeusz Jędrzejczak. Unijne dofinansowanie wesprze także działania kulturalne, naukowe i oświatowe na pograniczu.
Dwa najdroższe projekty dot. remontu lokalnych tras i budowy ścieżek rowerowych. Chodzi o przedsięwzięcie powiatu słubickiego, który dzięki współpracy z niemieckim partnerem przeprowadzi prace na drodze Nowe Biskupice - Rzepin i Gajec - Rzepin. Drugie zadanie to przebudowa drogi wojewódzkiej na odc. Jaromirowice - Wałowice. Ponadto w ramach projektu po obu stronach granicy powstaną ścieżki rowerowe.

Wartość wymienionych zadań to 5,7 mln euro. Łącznie wyremontowanych zostanie blisko 19 km dróg i zbudowanych prawie 5 km nowych tras dla cyklistów.

- Likwidujemy wąskie gardła, które powodowały do tej pory brak możliwości dojazdu do dwóch autostrad istniejących na granicy z Niemcami. To ułatwi połączenie z całym regionem - powiedział na konferencji prasowej Jędrzejczak.

Innym z projektów infrastrukturalnych jest "GUB-E-BUS" dotyczący wspólnego transportu publicznego w niemieckim Guben i sąsiednim, polskim Gubinie. Ponad pół mln euro dofinansowania ma pomóc obu samorządom w stworzeniu jednego systemu transgranicznej komunikacji.

- Projekt odpowie na trzy pytania dotyczące: opłacalności wspólnego transportu po dwóch stronach granicy, uwarunkowań prawnych i zapotrzebowania, co do prowadzenia wspólnej komunikacji. Przepływ ludzi jest jednym z elementów funkcjonowania UE. Chcemy mieć na niego wpływ - wyjaśnił Jędrzejczak.

Kolejne trzy projekty związane są z integracją mieszkańców i współpracą administracji. Na tym polu inicjatywą wykazał się m.in. Uniwersytet Zielonogórski, który z niemieckim partnerem za ok. 140 tys. euro zrealizuje projekt "Platforma do badań nad rozwiązaniami SmartGrid oraz testowania algorytmów (...)". Chodzi o systemy i algorytmy pozwalające na zarządzanie energią w sieciach energetycznych.

"Kultura, głupcze! Wzmocnienie strategicznego partnerstwa w obszarze kultury" to z kolei pomysł realizowany przez niemieckiego partnera i Słubicki Miejski Ośrodek Kultury. Ma on na celu stworzenie wspólnych usług kulturalnych. Tutaj dofinansowanie unijne to ponad 270 tys. euro.

Ostatni z zatwierdzonych niedawno projektów pn. "Polsko-niemieckie warsztaty edukacyjne" uzyskał pół mln euro dofinansowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.