PARTNER PORTALU
  • BGK

Słubice, Ośno Lubuskie, Cybinka, Rzepin, Górzyca utworzyły komunalny klaster energii odnawialnej

  • PAP/KDS    6 lutego 2018 - 14:30
Słubice, Ośno Lubuskie, Cybinka, Rzepin, Górzyca utworzyły komunalny klaster energii odnawialnej
Gminy chcą być w przyszłości samowystarczalne energetycznie (fot. shutterstock.com)

Pięć gmin z powiatu słubickiego utworzyło pierwszy w woj. lubuskim komunalny klaster energii odnawialnej. Tym samym razem będą starały się o budowę na ich terenie elektrowni fotowoltaicznych i bioelektrowni.
- W projekt zaangażowano się pięć gmin, to Słubice, Ośno Lubuskie, Cybinka, Rzepin, Górzyca. Przewidywana moc odnawialnych źródeł energii wyniesie średnio 3 MW w jednej gminie. Planowane są instalacje średniej wielkości tj. do 1MW oraz mikroinstalacje – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Słubicach Beata Bielecka.

Dodała, że docelowo gminy będą tzw. "wyspami energetycznymi", czyli mogą uzyskać całkowitą samowystarczalność, a nadwyżka wyprodukowanej energii będzie mogła zostać odsprzedana do sieci.

- Nasz plan zakłada, że dzięki Klastrowi nasi mieszkańcy, którzy będą chcieli korzystać z energii odnawialnej, będą mogli ubiegać się o finansowe wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Odnawialne źródła energii to przede wszystkim redukcja gazów cieplarnianych, ale także tzw. współtowarzyszących zanieczyszczeń, takich jak pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu, czyli zanieczyszczeń, które bezpośrednio i pośrednio wpływają na zdrowie nas wszystkich - wskazał burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz.

Burmistrz przypomniał, że tego typu rozwiązania energetyczne są koniecznością, gdyż dyrektywy europejskie nakładają na Polskę obowiązek zmiany struktury źródeł pozyskiwania energii i osiągnięcie 15-proc. udziału OZE w krajowym zużyciu energii do 2020 r.

Według samorządowców pow. słubickiego prowadzenie inwestycji w formule klastra komunalnego stwarza dodatkową możliwość pozyskania finansowania dla projektów OZE, zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych.

Bielecka dodała, że w Polsce działa już kilka pilotażowych przedsięwzięć o takim profilu, takich jak klaster Zielone Podhale czy klaster dolnośląski. Inicjatorem powołania klastra w pow. słubickim jest burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.