PARTNER PORTALU
  • BGK

Mateusz Morawiecki: Centralny Port Komunikacyjny to będzie „nasza Gdynia w sercu Europy”

  • PAP/JS    12 grudnia 2017 - 17:34
Mateusz Morawiecki: Centralny Port Komunikacyjny to będzie „nasza Gdynia w sercu Europy”
Morawiecki zapowiedział w expose budowę "Polski wielkich projektów". (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sejmowym expose tworzenie w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, którego elementem ma być Centralny Port Komunikacyjny. To będzie nasza Gdynia w sercu Polski i Europy – podkreślił szef rządu.
Morawiecki zapowiedział w expose budowę "Polski wielkich projektów". "Jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego - Portu Solidarność. To kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce, to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej" - mówił szef rządu.

Przekonywał, że to pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, otwartego również na takie innowacje jak: transport autonomiczny, czy koleje próżniowe. "Centralny Port Komunikacyjny to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, nasza Gdynia zresztą też w sercu Europy" - podkreślił Morawiecki.

Premier mówił też o potrzebie odbudowy portów morskich - w Trójmieście, Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnim z tych miast ma - przypomniał - powstać ma także tunel łączący je z resztą Polski. "To od dawna oczekiwany projekt, też go zrobimy" - zapowiedział Morawiecki.

"To będzie kolejnym bardzo ważnym krok na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy" - dodał.

Morawiecki obiecał też kontynuację budowy autostrad i dróg ekspresowych, m.in. A1, S3 i S7. Przypomniał o projekcie Via Carpatia - trasie, która ma przebiegać przez Polskę i łączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami.

Więcej środków ma zostać przeznaczonych na komunikację gminną i powiatową, zarówno drogową, jak i kolejową. "Liczę tu na bliską współpracę ze wszystkimi samorządami" - powiedział Morawiecki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Stanisław, 2017-12-13 10:45:23

    Kolejne księżycowe pomysły. Po pomysłach Macierewicza dotyczących ulokowania stoczni w Radomiu i nad Morskim Okiem w Zakopanem mamy nowe pomysły budowy nowej Gdyni między Warszawa a Łodzią. A może przestać rzucać księżycowe pomysły i zająć się normalnością.