PARTNER PORTALU
  • BGK

"Rewitalizacja to szansa na przywrócenie miastom ich pierwotnego ducha, atmosfery i funkcji"

  • PropertyDesign.pl    5 grudnia 2017 - 09:42
"Rewitalizacja to szansa na przywrócenie miastom ich pierwotnego ducha, atmosfery i funkcji"
Co można - i warto - robić, to przywracanie kamienic żywej tkance miejskiej i nadawanie im nowych znaczeń oraz funkcji - podkreśla Cyprian Chałupczak, współzałożyciel spółki Koneser Group. (Fot. mat. pras.)

Budowanie przyjaznej przestrzeni publicznej możliwie jest dzięki rewitalizacji kamienic. Zyskuje nie tylko samo miasto, ale też mieszkańcy a nawet… turyści. O najważniejszych korzyściach z przeprowadzenia tego typu rewitalizacji mówi Cyprian Chałupczak, współzałożyciel spółki Koneser Group zajmującej się rewitalizacją krakowskich kamienic w rejonie Starego Miasta i Kazimierza.
W przestrzeni miejskiej w centrach największych miast najczęściej dominuje architektura zabytkowa. - Układ zagospodarowania terenów miejskich w centrach uniemożliwia wprowadzanie większych zmian w ich strukturze. Co można - i warto - robić, to przywracanie kamienic żywej tkance miejskiej i nadawanie im nowych znaczeń oraz funkcji - podkreśla Chałupczak, który opiera się na własnym doświadczeniu w rewitalizacji krakowskich kamienic, gromadzonym przez ostatnie 10 lat.

Zdaniem Chałupczaka, architektura stanowi kluczowy element w budowaniu przyjaznej przestrzeni publicznej. - W sercach metropolii niemożliwe jest znalezienie obecnie wolnego terenu i przekształcenie go w działkę np. pod zabudowę mieszkalną. Należy zadbać o to, by budynki już w tej przestrzeni funkcjonujące były jak najłatwiej dostępne dla mieszkańców i jednocześnie pełniły jak najwięcej funkcji użytecznych i potrzebnych w codziennym życiu miasta - twierdzi.

Jakie najważniejsze korzyści dla miasta i mieszkańców płyną z przeprowadzania tego typu rewitalizacji?. - Po pierwsze dzięki odnawianiu zabytkowych kamienic miasto staje się atrakcyjniejsze - nie tylko w oczach jego mieszkańców, ale także turystów, co w Krakowie ma szczególne znaczenie w kontekście danych wskazujących na rokroczny wzrost liczby obcokrajowców odwiedzających stolicę Małopolski. Ze względu na swoją lokalizację kamienice stają się wizytówkami miasta, a dzięki przywróceniu ich funkcji mieszkalnej stają się ciekawą propozycją na rynku mieszkaniowym, doskonale skomunikowaną z pozostałymi dzielnicami miasta - mówi Cyprian Chałupczak.

- Odnawianie kamienic i tworzenie w nich lokali usługowych czy biurowych przyciąga do miasta także nowych inwestorów, którzy właśnie w takich przestrzeniach chcieliby rozwijać swój biznes. To, z kolei,umożliwia rozwój sektora usług i tworzenie nowych miejsc pracy dla mieszkańców. Coraz częściej firmy decydują się na zakup bądź wynajem nawet całych pięter czy odnowionych kamienic. Przestrzeń publiczna zyskuje nie tylko w kontekście estetyki, ale również bezpieczeństwa. Stare, niszczejące budynki stają się często miejscami, w których nocują bezdomni bądź przebywają osoby uzależnione od różnorakich używek. Dzięki rewitalizacjom miasto staje się bezpieczniejsze - wskazuje Cyprian Chałupczak.

Więcej na portalu PropertyDesign.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • makler, 2017-12-22 19:22:17

    O rewitalizacji mówi się naprawdę wiele w całej Polsce jest ogrom budynków czekających cierpliwie na swoją drugą szansę. Weźmy za przykład Konesera na Ząbkowskiej który przez lata był zapomniany a dziś wyrasta nam na wizytówkę prawobrzeżnej Warszawy i to nie bez powodu. Swoimi zabytkowymi wyremontow...anymi murami przyciąga naprawdę największe firmy świata choćby Google Campus. To jest jakiś kierunek bo nie zawsze trzeba budować od nowa można tylko budzić stary potencjał!  rozwiń