PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowy Dzień Mokradeł: Park Narodowy "Ujście Warty" świętuje

  • PAP/AT    3 lutego 2018 - 13:37
Światowy Dzień Mokradeł: Park Narodowy "Ujście Warty" świętuje
Park Narodowy "Ujście Warty" (fot.wikipedia.org/Jan Jerszyński)

W niedzielę (4 lutego) w Parku Narodowym "Ujście Warty" odbędą się prezentacje i występy artystyczne z okazji Światowego Dnia Mokradeł, które obchodzone jest 2 lutego.
  • W niedzielę (4 lutego) Park Narodowy „Ujście Warty” będzie świętował Światowy Dzień Mokradeł.
  • W tym dniu odbędzie się m.in. prezentacja o znaczeniu mokradeł, wycieczka terenowa i cześć artystyczna.
  • Ujściowy odcinek Warty należy do najcenniejszych w Polsce obszarów podmokłych.

Impreza nawiązuje do ustanowienia w irańskim mieście Ramsar Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych - poinformowała Dorota Wypychowska z PN "Ujście Warty".

"Właśnie do takich obszarów należy Park Narodowy Ujście Warty, który został wpisany na Listę Konwencji Ramsar w 1984 r., jeszcze jako rezerwat przyrody Słońsk. Ujściowy odcinek Warty należy do najcenniejszych w Polsce obszarów podmokłych, będących ostoją dla wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych. To one są największym skarbem naszego parku" - powiedziała Wypychowska.

Niedzielna impreza odbędzie się w siedzibie Parku Narodowego "Ujście Warty" mieszczącej się przy drodze krajowej nr 22 w Chyrzynie nieopodal Kostrzyna nad Odrą. Początek o godz. 10:00.

Przewidziano m.in. część artystyczną przygotowaną przez dzieci, warsztaty origami, projekcję filmu Tomasza i Michała Ogrodowczyków pt. "Bagna są dobre!" oraz wycieczkę terenową z przewodnikiem.

Czytaj też: Mokradła: Te tereny zapewniają miastom i ich mieszkańców wiele cennych funkcji

Wypychowska dodała, że Park cały czas rozwija działalność edukacyjną. W końcu stycznia br. podpisał umowę o dofinansowanie budowy i wyposażenia Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego, który ma powstać w Słońsku.

Projekt, którego realizacja potrwa do połowy 2021 r., będzie kosztował 22,9 mln zł, a Unia Europejska wesprze go kwotą 12,9 mln zł. Oprócz środków unijnych, budowę muzeum ma współfinansować Park Narodowy +Ujście Warty+ oraz Ministerstwo Środowiska.

"Budynek muzealno-edukacyjny, gdzie przygotowane zostaną między innymi wystawy oraz warsztaty dla nauczycieli i organizatorów turystyki, będzie miał prawie 1,8 tys. m2. Zamierzamy obejmować działaniami edukacyjnymi 20 tys. osób rocznie" - wyjaśniła Wypychowska.

Nadwarciańskie mokradła są przede wszystkim ostoją wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych. Dotychczas na terenie Parku stwierdzono około 280 gatunków ptaków, w tym ponad 170 lęgowych.

Tamtejszy ekosystem został ukształtowany głównie przez działania człowieka na przestrzeni minionych 300 lat. Zmianie uległo nie tylko samo koryto rzeki, jej bieg, ale również szata roślinna i krajobraz.

Z dobrodziejstw terenów podmokłych korzystają zarówno światy roślin i zwierząt, jak i ludzie. W przypadku "Ujścia Warty" znaczna część Parku jest udostępniana rolnikom w celu ekstensywnego wypasu zwierząt i wykaszanie łąk z pożytkiem dla przyrody (ochrona aktywna ptaków).

Rozległe mokradła Parku, zwłaszcza torfowiska, biorą udział w obiegu węgla w przyrodzie. Magazynując dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, zatrzymują i czasowo wyłączają z obiegu olbrzymie ilości węgla, czym ograniczają emisję do atmosfery dwutlenku węgla, który m.in. jest odpowiedzialny za efekt cieplarniany.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.