PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie. 448 pacjentów otrzymało źle przechowywane szczepionki

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 17:50
Lubuskie. 448 pacjentów otrzymało źle przechowywane szczepionki
W 70 placówkach leczniczych w woj. lubuskim doszło do przerwania zimnego łańcucha chłodniczego przechowywanych szczepionek. W tym w 10 z nich wykonywano nimi szczepienia. (fot.shutterstock.com)

Tylko w województwie lubuskim niewłaściwie przechowywane szczepionki zostały podane 448 pacjentom. Wiceszef ministerstwa zdrowia Marcin Czech zapewnił, że preparaty były bezpieczne.
  • W czwartek (8.02) odbyło się specjalne posiedzenie komisji zdrowia, na którym omawiano temat nieprawidłowości przy przechowywaniu oraz podawaniu pacjentom szczepionek.
  • Wiceszef MZ poinformował, że w 70 placówkach leczniczych w woj. lubuskim doszło do przerwania zimnego łańcucha chłodniczego przechowywanych szczepionek. W tym w 10 z nich wykonywano nimi szczepienia. 
  • Okazuje się, że Lubuskie to nie jedyny region, w którym wystąpiły podobne sytuacje. 

Marcin Czech poinformował, także, że poza województwem lubuskim od października 2017 r. doszło do przerwania zimnego łańcucha dostaw w woj. dolnośląskim - 4, woj. lubelskim - 1, woj. łódzkim - 10, woj. małopolski - 6, woj. mazowieckim - 2, woj. podlaskim - 4, woj. świętokrzyskim - 1, woj. zachodniopomorskim - 1. W pozostałych województwach nie było takich sytuacji.

W poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna" napisał o przypadkach podawania, także noworodkom, szczepionek, które powinny zostać zutylizowane, ponieważ były przechowywane w niewłaściwej temperaturze. Do takich sytuacji dochodziło m.in. w lubuskich przychodniach, w których w październiku 2017 r. po burzach i wichurach nastąpiły przerwy w dostawie prądu. Według "DGP" takich przypadków jest, co najmniej kilkaset, a lekarze wiedzieli, że wstrzykują niepełnowartościowy produkt. Problem dotyczył m.in. szczepionek przeciw pneumokokom, gruźlicy i ospie wietrznej.

- Szczepionki, które znalazły się poza zimnym łańcuchem dystrybucji - badamy na jak długo i w jakim warunkach i do jakiego stopnia - w sposób bezpieczny, według ekspertów WHO, mogą być podawane pacjentom. To są szczepionki, które mają swoje działania, są skuteczne, są bezpieczne - powiedział uczestniczący w posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Marcin Czech.

- Jeżeli dojdzie do opuszczenia tego łańcucha, to wtedy okres przydatności szczepionki do użycia nie obowiązuje, ale nadal bezpiecznie można ją podać - powiedział. - Nie znaczy to, że opowiadamy się za tym, że takich szczepionek należy używać. Nie należy, wielokrotnie podkreślaliśmy to, że szczepionki powinny być transportowane i przechowywane w zimnym łańcuchu dystrybucji - dodał.

Wskazał, że zgodnie z procedurami w sytuacji przerwania chłodniczego łańcucha dostaw należało zutylizować szczepionki.

- Ministerstwo zdrowia ma pełną listę 448 pacjentów, którzy otrzymali źle przechowywane szczepionki - podkreślił Czech. Dodał, że ustalana jest liczba osób spoza woj. lubuskiego, którym podano te szczepionki.

Czytaj więcej: Samorządy kuszą lekarzy. Fundują stypendia, dodatki, dopłaty do mieszkań

Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz mówił, że zgodnie z wytycznymi lekarze w punktach szczepień nie mogą i nie powinni podawać szczepionek po przerwaniu łańcucha chłodniczego bez uzyskania informacj, że dana szczepionka na pewno nie straciła swoich właściwości i jest bezpieczna.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.