PARTNER PORTALU
  • BGK

Województwo lubuskie. 80 decyzji o wycofaniu szczepionek, kolejne 100 w toku

  • PAP/KDS    5 lutego 2018 - 12:15
Województwo lubuskie. 80 decyzji o wycofaniu szczepionek, kolejne 100 w toku
MZ cały czas zbiera dane ile szczepionek zostało podanych. (fot.shutterstock.com)

Główny Inspektor Sanitarny podjął 80 decyzji o wstrzymaniu preparatów w obrocie, kolejne 100 jest w toku - powiedział w poniedziałek (5.02) wiceminister zdrowia Marcin Czech. To reakcja na doniesienia medialne dotyczące podawania szczepionek, które powinny być zutylizowane.
"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w poniedziałek (5.02) o przypadkach podawania, także noworodkom, szczepionek, które powinny zostać zutylizowane. Miało to nastąpić po tym, jak w regionie wystąpiły problemy z dostępem do prądu. Wiceminister ocenił, że służby zadziałały odpowiednio.

- Główny Inspektor Sanitarny wiedząc, że doszło do przerwania dostaw prądu, zareagował odpowiednio i przeprowadził kontrole w jednostkach w których (…) lodówki przestały działać - wskazał. - W hurtowniach nie mamy takiego problemu, bo tam są agregaty prądotwórcze, które zapewniają przechowywanie szczepionek w takich warunkach, w jakich powinny być przechowywane - dodał.

Czech przekazał, że w porozumieniu z wojewódzkim inspektorem farmaceutycznym na terenie woj. lubuskiego podjęto decyzję o wstrzymaniu w obrocie preparatów - podjęto 80 takich decyzji, a kolejnych 100 jest w toku. - Wszędzie tam, gdzie jest cień wątpliwości, że mamy niezgodność z tym, co producent pisze, tam interweniujemy - dodał.

Jak wyjaśniał główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz: - W każdym miejscu, w którym przerwa w dostawie prądu jest dłuższa (...) są na to odpowiednie procedury, są te miejsca sprawdzane. Sprawdzany jest monitoring temperatury, czy został zachowany tzw. ciąg chłodniczy. I w przypadku braku ciągu chłodniczego preparatu muszą być wstrzymane w obrocie.

Jak wyjaśnił, w tym przypadku niektórzy lekarze korzystali też z opinii ekspertów odpowiedzialnych za szczepienia. Musimy pamiętać o tym, że zawsze za podanie szczepionki odpowiedzialny jest lekarz.

Pytany o to, ile takich szczepionek zostało podanych, Posobkiewicz odpowiedział: - Dokładnych informacji nie mamy, ale będą zebrane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.