PARTNER PORTALU
 • BGK

Zielona Góra: rusza budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

 • PAP/JS    15 maja 2018 - 23:06
Zielona Góra: rusza budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka
Utworzenie Centrum to priorytet samorządu województwa fot. Krzysztof Kubasiewicz

Ponad 112 mln zł będzie kosztowała budowa i wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. We wtorek (16 maja) została podpisana umowa na realizację inwestycji. Koszt samej budowy to 98 mln zł – poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.
 • Budynek o powierzchni 14,5 tys. m2 stanie na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w miejscu dawnego lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
 • Obiekt będzie połączony z obecnym gmachem szpitala, w którym mieści się m.in. oddział położniczo-ginekologiczny oraz onkologia.
 • Budynek będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną.

W październiku 2020 r. planowane jest zakończenie budowy, a Centrum ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2021 r. Ta największa inwestycja w historii zielonogórskiej lecznicy ma zaspokoić potrzeby regionu w zakresie pediatrii oraz służyć kształceniu studentów medycyny.

"Nie ma nic ważniejszego niż poprawa dostępności do leczenia matek i dzieci. Dzieci potrzebują wsparcia dorosłych, dlatego musieliśmy zadbać o dokładny finansowy montaż tej inwestycji. Utworzyliśmy kierunek lekarski, aby wykształcić m.in. pediatrów. Wreszcie budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka" - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Utworzenie Centrum to priorytet samorządu województwa. W 2014 roku konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii wskazywał, że w Lubuskiem - jako jedynym województwie w kraju - brakuje pediatrycznego oddziału intensywnej opieki medycznej czy też zakaźnego i onkologii dziecięcej, co powoduje, że dostęp małych pacjentów do tych świadczeń jest utrudniony.

Centrum ma rozwiązać te problemy, zapewniając nowoczesną bazę łóżkową i diagnostyczno-zabiegową, spełniającą najwyższe standardy nowoczesnego pediatrycznego szpitala klinicznego.

"Dzięki tej inwestycji wypełnimy pewną lukę, w dostępie do opieki medycznej matek z dziećmi. To będą specjalistyczne, kompleksowe oddziały, na których lekarze zajmą się dziećmi od narodzin do 18 roku życia" - powiedział prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Marek Działoszyński.

Oprócz leczenia małych pacjentów Centrum ma przyczynić się do zmniejszenia deficytu lekarzy pediatrów w Lubuskiem dzięki możliwości kształcenia w nim studentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim i zdobywania przez młodych lekarzy specjalizacji.

Centrum będzie dysponowało łącznie ponad 170 łóżkami na oddziałach: Pediatrii Ogólnej, Chirurgii i Urologii Dziecięcej, Onkologii Dziecięcej, Neonatologicznym, Położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich oraz Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci.

Budynek o powierzchni 14,5 tys. m2 stanie na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w miejscu dawnego lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obiekt będzie połączony z obecnym gmachem szpitala, w którym mieści się m.in. oddział położniczo-ginekologiczny oraz onkologia. Budynek będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną.

Wykonawcą inwestycji w formule zaprojektuj-wybuduj została firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Do końca maja br. wykonawca ma czas na przedstawienie koncepcji budynku oraz zagospodarowania terenów wokół niego. Zakończenie robót budowlanych przewidziano na koniec października 2020 r.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.