Mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli wnosić projekty uchwał do Sejmiku

• Mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli wnosić pod obrady Sejmiku projekty własnych uchwał.
• Aby wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą wystarczy zebrać minimum 10 tys. podpisów.
Mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli wnosić projekty uchwał do Sejmiku
Aby wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą do sejmiku woj. śląskiego wystarczy zebrać minimum 10 tys. podpisów. (fot. twitter.com)

Podczas dzisiejszej (13.02) sesji sejmiku województwa śląskiego radni, na wniosek klubu radnych Ruchu Autonomii Śląska, przyjęli projekt uchwały w sprawie zmian w statucie województwa. Przyznają one inicjatywę uchwałodawczą grupie co najmniej 10 tys. mieszkańców regionu. Aby inicjatywa radnych weszła w życie, wymagane są jeszcze uzgodnienia z Prezesem Rady Ministrów.

Czytaj : Statut rady: inicjatywa uchwałodawcza rzadko w rękach mieszkańców

Inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców to rozwiązanie stosowane już w polskich samorządach. Taką możliwość przyznaje statut województwa lubuskiego, a także statuty dużych miast, np. Krakowa, Warszawy, KatowicPoznania.

Obecnie w samorządzie województwa śląskiego inicjatywa uchwałodawcza przysługuje sejmikowi województwa - grupie co najmniej 4 radnych, klubom, komisjom, przewodniczącemu sejmiku, a także zarządowi województwa i marszałkowi.

- Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza powinna być standardem na wszystkich poziomach samorządu, ponieważ jest ważnym narzędziem zgłaszania postulatów przez grupy, które nie są dość mocno reprezentowane w organach przedstawicielskich. Liczę na to, że mieszkańcy będą licznie, ale i rozsądnie korzystać z tej drogi oddziaływania na lokalną politykę – mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący klubu radnych RAŚ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU