PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli wnosić projekty uchwał do Sejmiku

  • MIW    13 lutego 2017 - 15:45
Mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli wnosić projekty uchwał do Sejmiku
Aby wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą do sejmiku woj. śląskiego wystarczy zebrać minimum 10 tys. podpisów. (fot. twitter.com)

• Mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli wnosić pod obrady Sejmiku projekty własnych uchwał.
• Aby wystąpić z inicjatywą uchwałodawczą wystarczy zebrać minimum 10 tys. podpisów.
Podczas dzisiejszej (13.02) sesji sejmiku województwa śląskiego radni, na wniosek klubu radnych Ruchu Autonomii Śląska, przyjęli projekt uchwały w sprawie zmian w statucie województwa. Przyznają one inicjatywę uchwałodawczą grupie co najmniej 10 tys. mieszkańców regionu. Aby inicjatywa radnych weszła w życie, wymagane są jeszcze uzgodnienia z Prezesem Rady Ministrów.

Czytaj : Statut rady: inicjatywa uchwałodawcza rzadko w rękach mieszkańców

Inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców to rozwiązanie stosowane już w polskich samorządach. Taką możliwość przyznaje statut województwa lubuskiego, a także statuty dużych miast, np. Krakowa, Warszawy, KatowicPoznania.

Obecnie w samorządzie województwa śląskiego inicjatywa uchwałodawcza przysługuje sejmikowi województwa - grupie co najmniej 4 radnych, klubom, komisjom, przewodniczącemu sejmiku, a także zarządowi województwa i marszałkowi.

- Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza powinna być standardem na wszystkich poziomach samorządu, ponieważ jest ważnym narzędziem zgłaszania postulatów przez grupy, które nie są dość mocno reprezentowane w organach przedstawicielskich. Liczę na to, że mieszkańcy będą licznie, ale i rozsądnie korzystać z tej drogi oddziaływania na lokalną politykę – mówi Jerzy Gorzelik, przewodniczący klubu radnych RAŚ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.