PARTNER PORTALU
  • BGK

Otyń, prawa miejskie: Uroczysta sesja sejmiku w "najmłodszym" mieście w regionie

  • aw    10 stycznia 2018 - 12:22
Otyń, prawa miejskie: Uroczysta sesja sejmiku w "najmłodszym" mieście w regionie
Rynek w Otyniu (fot.:commons.wikimedia.org/Mohylek)

Po 73 latach prawa miejskie ponownie uzyskał Otyń w powiecie nowosolskim. Z tej okazji 12 stycznia odbędzie się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego.
Formalnie status miasta przywrócono Otyniowi 1 stycznia 2018 r. (Otyń był już miastem w latach 1329-1945.)

Mieszkańcy uczcili to wydarzenie podczas zabawy sylwestrowej. Wtedy odsłonięto także tablicę pamiątkową, która zawisła na frontowej ścianie budynku Urzędu Miejskiego w Otyniu.

Sesja sejmiku, jaka odbędzie się 12 stycznia w Szkole Podstawowej w Otyniu będzie uznaniem dla społeczności Gminy Otyń za skuteczne starania w dążeniu do przywrócenia Otyniowi praw miejskich.

- W życiu każdej społeczności zdarzają się momenty, które utwierdzają jej tożsamość i wyznaczają bieg działalności na długie lata. Przełomowe okazały się reformy: samorządowa z 1990 r. oraz administracyjna z 1999 r., mające na celu usprawnienie działań władz w terenie oraz budowę samorządności. Włodarze Otynia, mieszkańcy i przedsiębiorcy wzięli więc sprawy w swoje ręce i – w poczuciu troski o przyszłe pokolenia – rozpoczęli wspólne starania o przywrócenie miejscowości dawnej świetności. Społeczność lokalna zaczęła się jednoczyć, Otyń wzmacniał swój potencjał i rolę w regionie, stając się administracyjnym sercem gminy. Rynek z ratuszem, ciągi kamienic, urząd, szkoła, przedszkola oraz Gminne Centrum Kultury – miejskie atrybuty również nabierały na znaczeniu.Dziś mamy dowód na to, że – pracując wspólnie – można osiągnąć najodleglejszy cel - czytamy w projekcie stanowiska sejmiku.

Przyjęte 12 stycznia stanowisko z innymi pamiątkami zostanie umieszczone w kapsule czasu.

Przypomnijmy 1 stycznia status miasta otrzymało siedem miejscowości. Oprócz Otynia to Józefów nad Wisłą, Sanniki, Tułowice, Wiślica, Łagów i Radoszyce.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.