PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie. Funkcjonariusze KAS skontrolowali 1,2 tys. tirów

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 15:55
Lubuskie. Funkcjonariusze KAS skontrolowali 1,2 tys. tirów
Zazwyczaj KAS kontroluje od 40 do 100 samochodów dziennie. W ramach akcji było to ok. 1,2 tys pojazdów. (fot.pixabay.com)

W piątek (9.02) na drogach województwa lubuskiego funkcjonariusze KAS przeprowadzili w akcję, w trakcie której skontrolowali ok. 1,2 tys. tirów.
- W rejonie Świecka nasi funkcjonariusze ujawnili m.in. próbę wwiezienia do kraju oleju smarowego bez wymaganego zgłoszenia w systemie SENT. Na kierowcę tira nałożono mandat w wysokości 7,5 tys. zł, a przewoźnikowi grozi kara nie niższa niż 20 tys. zł. W tym samym miejscu zatrzymano nielegalny transport odpadów komunalnych z Holandii - powiedziała rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

Dodała, że było także kilka innych transportów budzących wątpliwości, których dokumentacja jest weryfikowana. - Trzeba jednak zaznaczyć, że skala nieprawidłowości, biorąc pod uwagę liczbę skontrolowanych pojazdów, nie jest duża. To z kolei nasuwa wniosek, że importerzy i przewoźnicy poważnie podchodzą do przepisów związanych z monitoringiem transportu towarów wrażliwych - powiedziała rzecznik.

Czytaj więcej: Informacja dla JST o nowym obowiązku sprawozdawczym nałożonym na organy podatkowe

W piątkowej akcji wzięło udział około 150 funkcjonariuszy celno-skarbowych. Prowadzili kontrole w kilku miejscach, głównie na tranzytowych i największych szlakach komunikacyjnych w rejonie granicy z Niemcami, m.in. na autostradzie A2 i drodze S3.

W ramach rutynowych działań związanych z transportem towarów wrażliwych dziennie kontrolowanych jest w Lubuskiem od 40 do 100 samochodów ciężarowych. Tym razem było ich ok. 1,2 tys.

Tzw. pakiet przewozowy, nakładający obowiązek cyfrowej rejestracji przewozu towarów, wszedł w życie w kwietniu zeszłego roku. Rejestr, poza paliwami płynnymi, dotyczy przewozu alkoholu skażonego i suszu tytoniowego. Właśnie te towary najczęściej były przedmiotem nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT i akcyzowego. Ustawa zakłada, że przewóz tzw. towarów wrażliwych ma być rejestrowany i nadzorowany elektronicznie, m.in. za pomocą systemu SENT. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.