PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim podsumowało rok 2017

  • PAP/MIW    10 lutego 2018 - 19:42
Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim podsumowało rok 2017
Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlk. (fot. muzeumlubuskie.pl)

36,2 tys. osób odwiedziło w zeszłym roku Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta w Gorzowie Wlkp. Placówka podsumowała właśnie swoją działalność w 2017 r. – poinformowała Anna Suchecka z gorzowskiego muzeum.
Muzeum Lubuskie jest instytucją kultury podległą samorządowi województwa lubuskiego. Dotacja na jego utrzymanie w 2017 r. wyniosła prawie 2,5 mln zł, 209 tys. to środki wypracowane przez muzeum.

Gorzowskie muzeum ma swoje placówki w czterech lokalizacjach. Jego główną siedzibą jest zespół willowy przy ul. Warszawskiej, dawna rezydencja niemieckiego fabrykanta Gustawa Schroedera.

Na lewym brzegu Warty znajduje się drugi z muzealnych budynków, XVIII-wieczny Spichlerz. Natomiast poza Gorzowem muzeum ma dwie jednostki - zabytkową Zagrodę Młyńską w Bogdańcu i Muzeum Grodu Santok w Santoku.

- W ramach muzeum działa biblioteka naukowa, mamy kilka działów prowadzących badania, m.in. archeologiczne czy etnograficzne. Prowadzimy szeroką działalność edukacyjną. Oprócz przybliżania historii miasta i regionu, staramy się promować kulturę i sztukę - mówi Anna Suchecka.

W 2017 r. wszystkie ekspozycje muzealne odwiedziło 36 239 osób, w tym 5 204 osoby w zorganizowanych grupach złożonych głównie z młodzieży szkolnej. Liczba osób zwiedzających muzeum bezpłatnie wynosiła prawie 26 tys., co daje prawie 70 proc. wszystkich gości placówki. W ramach "Nocy Muzeów" wszystkie obiekty muzeum odwiedziło prawie 1,5 tys. ludzi.

- W zeszłym roku zorganizowaliśmy 10 wystaw czasowych, w tym osiem własnych i dwie współorganizowane. Jednocześnie otwarte dla zwiedzających były 22 wystawy stałe. Tradycyjnie były też inne wydarzenia, m.in. wykłady naukowe i prelekcje, koncerty, warsztaty i imprezy plenerowe - powiedziała Suchecka.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.