PARTNER PORTALU
  • BGK

Zielona Góra. Powstał film dokumentalny o Michale Kaziowie

  • PAP/KDS    13 marca 2018 - 10:15
Zielona Góra. Powstał film dokumentalny o Michale Kaziowie
W filmie wykorzystano wypowiedzi znajomych, przyjaciół, bliskich i jego krewnych, kolegów-pisarzy. (fot.pixabay.com)

W czwartek (15.03) w bibliotece wojewódzkiej w Zielonej Górze odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o Michale Kaziowie – pisarzu, krytyku literackim i publicyście przez lata związanym z Zieloną Górą. Materiał powstał dzięki Lubuskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Działań Kulturalnych Debiut.
  • Bohater filmu w swojej pracy naukowej zdefiniował słuchowisko radiowe jako odrębny gatunek sztuki. Znalazł się na liście nominowanych do Nagrody Nobla. 
  • W filmie wykorzystano wypowiedzi znajomych, przyjaciół, bliskich i jego krewnych, kolegów-pisarzy.
  • Realizacji filmu podjęło się Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych "Debiut" przy współudziale Paradoks Film Studio i WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. 

Jak poinformowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze, postać dr. Michała Kaziowa jest szczególnie warta upamiętnienia jako człowieka, która pokonał przeciwności losu. Kaziów w wieku 20 lat w wyniku wybuchu miny w 1945 r. stracił ręce i wzrok i mimo tych przeciwności jako pierwszy na świecie nauczył się czytać pismo brajlowskie wargą. Dzięki zaangażowaniu aktorki Haliny Lubicz, która była jego opiekunką ukończył liceum, potem studia, a następnie obronił doktorat.

W swojej pracy naukowej zdefiniował słuchowisko radiowe jako odrębny gatunek sztuki. Był redaktorem naczelnym periodyku "Niewidomy Masażysta", korespondentem i dziennikarzem "Pochodni", "Gazety Lubuskiej", "Zielonogórskiego Informatora Kulturalnego" i kilku innych czasopism. Pisał do nich felietony, szkice, recenzje i artykuły publicystyczne. Od 1953 r. był współpracownikiem Polskiego Radia, a od 1994 Radia Zachód w Zielonej Górze.

Czytaj więcej: "Wydarzenie Historyczne Roku". Zgłoszenia do końca marca

Realizacji filmu podjęło się Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych "Debiut" przy współudziale Paradoks Film Studio i WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Koordynatorem projektu został zielonogórski pisarz i krytyk literacki dr Robert Rudiak.

- Jego nowatorskie prace, zarówno magisterska, jak i dysertacja doczekały się wydań książkowych w Ossoilneum wrocławskim. Kaziów stał się znawcą i autorytetem w dziedzinie słuchowisk radiowych, jako pierwszy stworzył definicję oryginalnego słuchowiska radiowego, postulując, aby uznać je za odrębny gatunek sztuki. Napisał około tysiąca recenzji radiowych, kilkanaście książek biograficznych - m.in. o niewidomych artystach i działaczach: W. Dolańskim i J. Silhanie, powieść autobiograficzną oraz zbiory opowiadań i esejów - powiedział Rudiak.

W filmie o Kaziowie wykorzystano wypowiedzi znajomych, przyjaciół, bliskich i jego krewnych, kolegów-pisarzy. Wykorzystano również unikatową, bogatą ikonografię pochodzącą z pamiątek i albumów rodzinnych oraz fragmenty filmów dokumentalnych, reportaży i audycji telewizyjnych o Kaziowie i nagrań ze zbiorów prywatnych.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.