PARTNER PORTALU
  • BGK

Tarnów pozyskał dotację na nowe autobusy i Park&Ride

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 15:27
Tarnów pozyskał dotację na nowe autobusy i Park&Ride
Nowe autobusy mają zastąpić najbardziej wyeksploatowane pojazdy. (fot. MPK Tarnów)

Tarnów otrzymał niemal 38 mln zł dotacji na zakup 40 ekologicznych autobusów oraz budowę parkingu Park&Ride obok dworca kolejowego w dzielnicy Mościce. Środki pochodzą Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020
2 stycznia władze województwa przekazały gwarancje unijnego dofinansowania dla tych projektów.

Zgodnie z pierwszym z nich tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otrzyma blisko 33 mln zł z RPO na zakup 40 ekologicznych autobusów, spełniających najwyższe europejskie normy emisji spalin Euro 6. 21 pojazdów z tej puli będzie napędzanych gazem ziemnym CNG. Całkowita wartość inwestycji to ponad 47,7 mln zł.

Plany zakładają, że do kwietnia 2019 r. przewoźnik pozyska 35 autobusów o długości 12 m oraz pięć nieco mniejszych: 9-metrowych. Nowe pojazdy zastąpią te najbardziej wyeksploatowane.

MPK podpisało już w listopadzie 2017 roku umowy z firmami, które wyprodukują większość z autobusów: Scania dostarczy 26 pojazdów 12-metrowych, w tym 21 na gaz ziemny, a MAN - dziewięć pojazdów o takiej samej długości.

Czytaj także: Polskie hybrydy w natarciu. Kupi je kolejne miasto

Drugi z projektów przewiduje, że od grudnia 2019 roku mieszkańcy miasta, którzy korzystają z połączeń kolejowych zyskają do dyspozycji drugi parking Park&Ride, który powstanie obok dworca kolejowego w dzielnicy Mościce. Obiekt pomieści 188 samochodów osobowych. Przewidziano w nim także zatokę autobusową, zatokę dla aut do wysadzenia pasażerów, a także stanowiska dla 30 rowerów.

Miasto Tarnów, które odpowiada za realizację tej inwestycji, otrzymało prawie 2 mln zł dotacji z RPO. Całkowita wartość projektu to prawie 5 mln zł.

W mieście działa już wielopoziomowy parking Park&Ride na 340 samochodów. Znajduje się on po południowej stronie dworca PKP.

Jak zaznaczył wicemarszałek województwa Stanisław Sorys, wszystkie działania małopolskich gmin mające na celu wymianę starego taboru i unowocześnienie transportu publicznego są "nieocenione, jeśli chcemy myśleć o faktycznej poprawie jakości powietrza w regionie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.