PARTNER PORTALU
  • BGK

NIK kontroluje Małopolski Urząd Marszałkowski. Poszło o koleje

  • MIW    11 stycznia 2017 - 11:18
NIK kontroluje Małopolski Urząd Marszałkowski. Poszło o koleje
NIK przyjrzy się relacjom samorządu Małopolski z Kolejami Małopolskimi. (fot. twitter.com)

• Najwyższa Izba Kontroli sprawdza Małopolski Urząd Marszałkowski w zakresie zarządzania regionalnym osobowym transportem kolejowym.
• Kontrola obejmie m.in. powołanie Kolei Małopolskich oraz analizę tras obsługiwanych zarówno przez tę spółkę, jak i Przewozy Regionalne.
Jak przypomina informujący o sprawie "rynek-kolejowy.pl" zamiar zawiadomienia NIK w sprawie organizacji transportu kolejowego przez samorząd Małopolski sygnalizował jeszcze w listopadzie poseł Arkadiusz Mularczyk. Zarzucał on samorządowi, że faworyzuje on Koleje Małopolskie kosztem Przewozów Regionalnych (obecnie PolRegio).

Jak informuje RK prowadzona w małopolskim urzędzie marszałkowskim kontrola obejmuje „planowanie rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym analizę sytuacji rynkowej w zakresie regularnego przewozu osób w celu zaspokojenia potrzeb komunikacyjnych mieszkańców oraz poprawy bezpieczeństwa”. Ma ona dotyczyć również zarządzanie publicznym transportem zbiorowym, w tym także sprawowania nadzoru i kontroli nad przewoźnikami, samego powołania Kolei Małopolskich oraz analizy tras obsługiwanych zarówno przez tę spółkę, jak i Przewozy Regionalne.

Przypomnijmy, że Koleje Małopolskie zostały utworzone w grudniu 2013 roku. Początkowo obsługiwały trasę z Krakowa do Wieliczki, potem zwiększyły ofertę o relację do lotniska w Balicach i do Sędziszowa. W grudniu przejęły natomiast część połączeń do Tarnowa oraz do Nowego Sącza i Krynicy. Pytany przez nas o przyczyny dla których Koleje Małopolskie wypadają w oczach samorządu korzystniej niż Przewozy Regionalne marszałek Małopolski Jacek Krupa stwierdził, że chodzi przede wszystkim o niższe koszty. Choć nie był to jedyny argument. Jak stwierdził Przewozy Regionalne są scentralizowane, nie potrafią współpracować z samorządem, ani też integrować transportu kolejowego z innymi rodzajami transportu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.