PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: Zabytkowe kapliczki zostaną odnowione

  • PAP/EM    16 lutego 2017 - 16:28
Małopolskie: Zabytkowe kapliczki zostaną odnowione
O wyborze kapliczek do renowacji zadecyduje przede wszystkim ich stan techniczny (fot. pixabay)

• Kolejne zabytkowe kapliczki w województwie małopolskim zostaną odnowione w tym roku dzięki dotacji przyznanej przez władze regionu.
• Przeznaczono na ten cel 250 tys. zł. Do tej pory dzięki samorządowym dotacjom uratowano blisko 200 takich budowli.
Konkurs "Kapliczka" skierowany jest do samorządów podejmujących w 2017 r. prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi.

Jedna gmina lub powiat może zgłosić maksymalnie dwa obiekty ze swojego terenu. Samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną - pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami np. parafiami, klasztorami czy związkami wyznaniowymi.

"Kapliczki przez wieki stały się nieodłącznym elementem kulturowego krajobrazu Małopolski. To nie tylko świadectwo religijności mieszkańców, ale też pamiątka po ważnych wydarzeniach" - zaznaczył w czwartek członek zarządu województwa Leszek Zegzda.

Zainteresowane gminy i powiaty mogą zgłaszać swoje wnioski do 15 marca. O wyborze kapliczek do renowacji zadecyduje przede wszystkim ich stan techniczny.

W dotychczasowych edycjach konkursu "Kapliczka" w 2009, 2014, 2015 i 2016 r. uratowano od zniszczenia blisko 200 zabytkowych kapliczek na terenie całego województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.