PARTNER PORTALU
 • BGK

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie urzędował w Nowym Sączu  

 • pt    11 stycznia 2018 - 17:58
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie urzędował w Nowym Sączu  
W Nowym Sączu mieszka aż 104 milionerów (fot,nowysacz.pl)

12 stycznia Sejm zdecyduje, czy nowa instytucja dotycząca przedsiębiorców będzie miała biuro w Nowym Sączu. To ważne, bo w 2015 roku na 77 analizowanych instytucji w stolicy działało… 75.
 • Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że odejdzie od promowania metropolii kosztem małych i średnich miast.
 • Na razie jednak właściwie wszystkie nowe instytucje i urzędy stworzone w tej kadencji mają siedzibę w stolicy.
 • Jest szansa, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców będzie urzędował w Nowym Sączu.

W grudniu Klub Jagielloński przygotował i skierował do posłów „poprawkę obywatelską” do projektu ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, zgodnie z którą biuro rzecznika będzie miało siedzibę nie w Warszawie, a w Nowym Sączu.

- Właściwie wszystkie nowe instytucje i urzędy stworzone w tej kadencji mają siedzibę w stolicy. W 2015 roku na 77 analizowanych instytucji w Warszawie było 75. Tymczasem Niemcy, Szwecja, a nawet Gruzja czy Czechy rozwijają się w sposób bardziej zrównoważony - przekonuje Klub Jagielloński.

Pomysł zyskał dotąd poparcie nowosądeckiego biznesu i środowisk lokalnych, a także parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości i klubu Kukiz’15.

Ustawą w piątek 12 stycznia zajmie się Komisja Nadzwyczajna ds. Deregulacji.

- W pierwszej kolejności skierowaliśmy listy do wszystkich posłów z sejmowej Komisji. Wysłaliśmy też apel o wsparcie naszych postulatów do wszystkich posłów z okręgu, którego siedziba mieści się w Nowym Sączu. Dotąd publicznie zadeklarowali je posłanka Kukiz’15 Elżbieta Zielińska i poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk. Liczymy jednak, że posłowie wszystkich klubów poprą nasz pomysł. Argumenty na rzecz umiejscowienia urzędów poza Warszawą znajdziemy przecież wprost zapisane nie tylko w programach PiS i Kukiz’15,ale też Platformy Obywatelskiej – mówi Piotr Trudnowski, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego.

- Liczymy, że ta inicjatywa to będzie pierwszy krok w stronę deglomeracji urzędów, bardziej policentrycznego, zrównoważonego rozwoju kraju. Nowy Sącz to świetna lokalizacja dla Rzecznika Przedsiębiorców, bo to miasto z arcyciekawą historią i poniekąd tam bije też serce polskiej przedsiębiorczości – dodaje.

- W Nowym Sączu mieszka aż 104 milionerów. To mniej więcej tyle, co w ponad dwukrotnie większym Rzeszowie. Szczególne znaczenie dla regionu mają zwłaszcza cztery firmy, zatrudniające ponad 500 osób: Fakro (drugi największy producent okien dachowych w Europie), Konspol (największy w Polsce producent drobiu), Newag (producent taboru kolejowego) i Wiśniowski (producent bram garażowych). Nie należy zapominać, iż z Nowego Sącza wywodza się również takie przedsiębiorstwa jak Koral (producent lodów) oraz Optimus (zniszczony przez państwowych urzędników producent sprzętu komputerowego). Nowy Sącz jest fenomenem, którego źródeł wiele osób upatruje w sądeckim eksperymencie przeprowadzonym w latach 1958-1975 - przypomina w tekście poświęconym eksperymentowi nowosądeckiemu Maciej Dulak z Klubu Jagiellońskiego.

- Umiejscowienie Biura Rzecznika bliżej miejsca, gdzie prawo dotyczące przedsiębiorców jest stosowane, a nie tego, gdzie jest tworzone, może sprzyjać niestandardowej formie działania tego urzędu – zwraca z kolei uwagę Krzysztof Nędzyński na łamach portalu jagiellonski24.pl.×
KOMENTARZE (3)

 • Warszawianka, 2018-01-14 23:26:37

  Do ANNA: Oczywiście i nie róbmy z Warszawy bardziej "dętego" miasta niż jest obecnie, bo inne miasta i ich historia/kultura/działalność też zasługują na uwagę. Zwłaszcza, że ten zrównoważony rozwój i co za tym idzie dawanie wszystkim w miarę równych szans, faktycznie do mnie przemawiają....  rozwiń
 • yac, 2018-01-12 12:18:10

  Do ANNA: jakie następne, na przykład?
 • ANNA, 2018-01-12 11:51:35

  Wspaniała, znakomicie wykształcona młodzież, która ściaga do Warszawy za pracą mogłaby mieć w swoim regionie właściwe szanse zawodowe. Byłaby to też naprawdę nowoczesna tendencja przy dzisiejszych możliwościach komunikacji elekronicznej a nawet drogowej. Za tą inicjatywa powinny pójść następne....  rozwiń