PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków podsumował postępy w wymianie pieców węglowych

  • PAP/PSZ    2 stycznia 2018 - 12:05
Kraków podsumował postępy w wymianie pieców węglowych
Za niecałe dwa lata w Krakowie nie będzie już można używać pieców węglowych. (fot. PTWP)

Niemal 3 tys. wniosków o dopłatę do wymiany pieca węglowego na ogrzewanie proekologiczne złożyli w 2017 r. krakowianie. W ubiegłym roku można było uzyskać zwrot do 80 proc. kosztów takiej inwestycji, od 1 stycznia maksymalne dofinansowanie wyniesie 60 proc.
Regresywny charakter przyznawania dotacji ma zmotywować mieszkańców do szybszej wymiany ogrzewania na proekologiczne. Zakaz używania paliw stałych w Krakowie wejdzie w życie 1 września 2019 r.

"W 2017 roku do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa wpłynęły 2 tys. 924 wnioski o udzielenie dotacji, z czego tylko w grudniu 1 tys. 191. Sądzimy, że w najbliższych dniach dotrą do urzędu jeszcze wnioski wysłane pocztą" - poinformował dyrektor Biura Informacji UMK Maciej Grzyb.

W stolicy Małopolski w ostatnich latach udało się zmniejszyć liczbę starych, nieekologicznych pieców z 24 tys. do mniej niż 10 tys.

"Powody tego, że cześć mieszkańców wciąż jeszcze nie wystąpiła o dotację są różne: to kwestie spadkowe i własnościowe lokali, techniczne oraz finansowe. W tym roku będzie można uzyskać zwrot do 60 proc. kosztów kwalifikowanych wymiany pieców. Dla części osób podjęcie takiej inwestycji może być trudne, dlatego przygotowujemy zespół doradczy, w którym będą przedstawiciele Wydziału Kształtowania Środowiska UMK, MOPS i prawnicy służący mieszkańcom wsparciem. Szacujemy, że tych +problematycznych+ przypadków w skali miasta może być od 500 do tysiąca" - stwierdził pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza Paweł Ścigalski.

Czytaj także: Darmowa komunikacja w Krakowie z powodu smogu

Dodał, że pod koniec marca powinny być znane dokładne wyniki bieżącej kontroli palenisk węglowych, prowadzonych przez urzędników i strażników miejskich, wtedy będzie można określić, co jest powodem tego, że taki piece są wciąż używane.

Urzędnicy przypuszczają, że być może część mieszkańców zwleka do momentu aż całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, w tym węglem, stanie się w Krakowie faktem.

Rekordowy pod względem liczby wniosków o dotację był rok 2016. Wtedy do urzędu wpłynęło ich ponad 7 tys. 300, ale był to ostatni rok, w którym mieszkańcy mogli liczyć na zwrot nawet do 100 proc. poniesionych kosztów. Średnia kwota dotacji w 2016 r. wyniosła ponad 21 tys. zł, w minionym roku średnia była podobna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.